تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آموزش تصویری و ویدئویی اسب سواری به زبان فارسی

{ تهیه شده توسط وبسایت اسبداران ایران , برای اولین بار در ایران , با کیفیت عالی و قیمت مناسب } مشاهده اطلاعات بیشتر ...

اسب سواری

۱۰ مورد از رایج ترین اشتباهات سوارکاران مبتدی در اسب سواری

اسب سواری یکی از کامل ترین , سخت ترین و در عین حال لذت بخش ترین ورزش های دنیا میباشد .

اما کسانی که تجربه ای ندارند یا تازه کار هستند بسیاری از مواقع به دلیل اشتباهات خود در اسب سواری از این ورزش بسیار لذت بخش دور میشوند یا آسیب میبینند .

در این مطلب به بررسی ۱۰ مورد از شایع ترین اشتباهاتی میپردازیم که سوارکاران مبتدی آن را مرتکب میشوند .

 

۱ . دستان در هوا

دست در هوا

دست در هوا

این یک رفتار غریزی در ما انسان ها میباشد که زمانی که احساس عدم تعادل میکنیم با دستان خود شروع به بازی کردن میکنیم تا بتوانید تعادل خود را حفظ نماییم .

سوارکاران مبتدی اغلب اوقات با دستانی در هوا اسب سواری میکنند گاهی حتی تا اندازه ی شانه ها دست را بالا می آورند .

این رفتار باعث میشود که دهنه ی اسب سست شده و سوارکار هیچ کنترلی بر اسب نداشته باشد .

همچنین این کار باعث میشود که طناب چرمی دهنه از دستان سوارکار بلغزد و سوارکار جهت سفت کردن طناب همچنان دستان خود را بالا ببرد .

راه حل :

سعی کنید که با فهمیدن مسیر حرکت اسب تعادل خود را با اصلاح نحوه نشستن بر روی زین حفظ کرده و با استفاده از رکاب ها و ران خود تعادل خود را بر روی زین اسب حفظ نمایید همچنین هوشیار باشید با تغییر مسیر اسب شما نیز به گونه ای بدن خود را تنظیم کنید که تعادلتان به هم نخورد.

توجه داشته باشید که در هر شرایطی دستان شما نباید از لگن بالاتر بیاید .

اگر اسب دسته جلوی شما را  ( طناب دهنه ) با حرکاتش شل کرد دوباره دسته جلو را سفت کرده و کوتاه کنید به اندازه ای که دستان شما در بالای جدوگاه اسب قرار گیرد .

۲ . فشار دادن بیش از حد پاها

بازی و فشار با پا

بازی و فشار با پا

اسب سواری بیشتر نیازمند تعادل میباشد تا تلاش برای چسبیدن به زین .

عضلات شما روی اسب همه فعال هستند بدون هیچگونه تنش و فشاری اما اگر برای حفظ تعادل خود زیاد به ران های خود فشار بیاورید ممکن است عضله شما منقبض شود و بگیرد که قطعا دلتان نمیخواهد روی اسب این اتفاق بی افتد .

همین طور فشار آوردن زیاد با ران های خود و بازی کردن با آن ممکن است به اسب بفهماند که باید تند تر برود که این نیز خود خطرات بیشتری را به همراه دارد .

راه حل :

زمانی که روی زین اسب نشستید اجازه دهید که پاهایتان از لگن به سمت پایین آزاد و رها باشد و وزن خود را بر روی رکاب های زیر به صورت برابر تقسیم کنید .

مطلب پیشنهادی برای شما :   دومین حراج اسب تهران گامی برای توسعه صنعت اسب ایران

در این صورت برای اثر دادن به اسب نیازی نیست پاهای خود را از ران بلند کنید به جای آن میتوانید به راحتی با خم کردن زانو به اسب ضربه بزنید .

پاهای شما باید کاملا زیر شما قرار بگیرد و از جلو یا عقب رفتن پاهایتان خودداری کنید .

باید تقریبا گوش , شانه , لگن و پاشنه ی پاهایتان در یت خط مستقیم قرار گیرد .

۳ . ایستادن روی انگشتان پا

ایستادن روی انگشت پا

ایستادن روی انگشت پا

این اتفاق بیشتر برای افرادی پیش می آید که شروع به یادگیری یورتمه رفتن میکنند.

در این حالت به دلیل پر تکان بودن حرکت اسب این افراد شروع به پرش و جدا شدن از زین میکنند که باعث میشود که پاهایشان از رکاب خارج شود یا روی نوک انگشت پا بایستند .

زمانی که این اتفاق رخ دهد سوارکار در بیشتر موارد تعادل خود را از دست میدهد یا احساس نا امنی میکند در عین حال به دلیل هماهنگ نبودن سوارکار با ریتم اسب موجب آسیب به کمر سوارکار همچنین اسب میگردد.

راه حل :

روی محل قرارگیری پاهایتان کار کنید , پاهای شما باید ثابت و در زیر شما قرار داشته باشد در هر شرایطی سپس سعی کنید حرکات خود را با حرکات و بالا و پایین رفتن های اسب هماهنگ و ریتمیک کنید .

دو نوع سواری در حالت یورتمه وجود دارد :

۱ . اسب سواری نشسته : در این حالت روی زین اسب نشسته و با حفظ موقعیت پاهای خود حرکاتتان را با بدن اسب هماهنگ میکنید به گونه ای که از زین اسب جدا نشوید .

۲ . اسب سواری آزاد : در این حالت باید به حالت ریتمیک و هماهنگ با اسب با زمان بندی مناسب زمانی که زین اسب به شما ضربه میزند روی پاهایتان بایستید و زمانی که زین زیر شما را خالی میکند روی زین بنشینید .

۴ . فروبردن پا داخل رکاب ها

فرو بردن پا در رکاب

فرو بردن پا در رکاب

فروبردن پا در رکاب بیشتر از حد استاندارد موجب احساس ناراحتی در شما و عدم داشتن تعادل میکند و همینطور میتواند خطرناک باشد مخصوصا زمانی که از رکاب های ضامن دار و چکمه مخصوص سواری استفاده نکنید .

این حالت در عین حال که در حفظ تعادل برای شما ایجاد مشکل میکند همچنین میتواند موجب پرت شدن حواس شما شود و در عین حال اگر از روی اسب سقوط کنید ممکن است پاهایتان در رکاب گیر کند و اسب شما را بر روی زمین بکشد .

راه حل :

مهم ترین عامل طول بند رکاب است که باید چک کنید , طول بند رکاب باید زمانی که روی اسب نشسته اید و پاهایتان را آویزان میکنید به اندازه ای باشد که رکاب در کنار استخوان قوزک مچ پا هایتان باشد .

مطلب پیشنهادی برای شما :   دوره جامع آموزش ویدئویی اسب سواری

همینطور قبل از سوار شدن جهت چک کردن اندازه ی بند رکاب باید طول آن به اندازه ی کف دست شما تا زیر بغلتان باشد .

بعد از چک کردن این موارد باید دفت کنید که در هنگام سواری حتما وسیع ترین قسمت پا یعنی سینه ی پا روی رکاب باشد سپس مچ پا را تا جایی که میتوانید پایین برده و سینه پا را بالا بیاورید .

۵ . خمیده بودن

طرز نشستن صحیح

طرز نشستن صحیح

شاید راست و با پشت صاف ایستادن برای شما خجالت آور باشد اما حقیقت نگران کننده این است که اکثر اسب سبواران با تقلید از همدیگر و همینطور تقلید از فیلم های کابوی فکر میکنند باید خم روی اسب بنشینند که این موضوع کاملا غلط میباشد .

برخی از سوارکارن عصبی این موضوع را تا حدی پیش میبرند که حالت بدنشان نزدیک به حالت قرارگیری جنین در شکم مادر میشود .

اگر چه در حالت کلی این نوع سواری روی تعادل ما و کنترل اسب تاثیر میگذارد همچنین هرچیزی که روی تعادل ما تاثیر بگذارد روی اسب نیز تاثیر منفی دارد که باعث میشود نتواند کار درست را انجام دهد.

راه حل :

به صورت صاف روی اسب بنشینید اما راحت باشید , چانه را بلند کرده و به جایی که دارید میروید نگاه کنید قفسه سینه را جلو داده به نوعی که انگار میخواهید آن را باز کنید .

۶ . زانو هایتان را درست کنید

نشست صحیح

نشست صحیح

بسیاری از سوارکاران مبتدی زمانی که روی زین مینشینند به گونه ای می ایستند که انگار روی صندلی نشسته اند .

تعادل درستی ندارند , زانو هایشان بالا میاید و حتی مچ پا ها بالا میاید برخی از آن ها نیز به قدری زانو بالا میاورند که استایلشان شبیه سوارکاران کورس میشود .

راه حل :

حل این مشکل ساده است کافیست که ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده سپس عادت کنید که پاهایتان را کاملا رها شده بگذارید و فشار را به سینه پا در داخل رکاب منتقل کنید .

۷ . لغذیدن افسار در دست

طریقه درست گرفتن افسار

طریقه درست گرفتن افسار

اسبها زمانی که حرکت میکنند سر خود را تکان داده و بالا و پایین میبرند و اگر سوارکار حرکت دستان و افسار خود را با این حرکت سر تطبیق ندهد موجب میشود که افسار از دستشان بلغزد و از دستشان خارج شود .

بنابراین سوارکار هیچ کنترل و ارتباطی با دهنه نخواهد داشت و از کنترل اسب عاجز خواهد شد .

در این حالت به طور غریزی سوارکار بیشتر دستان خود را بلند میکند و وضع بدتر نیز میشود.

راه حل :

برای حل این مشکل ابتدا شما باید یاد بگیرید که افسار را درست در دست بگیرید ( شکل بالا ) تا امکان لغزش کم شده و همچنین قدرت شما در حفظ و کنترل افسار زیاد شود .

مطلب پیشنهادی برای شما :   مقایسه و تبدیل سن اسب به سن انسان

سپس شما باید یادبگیرید که افسار را در نقطه ی مناسب با طول مناسب بگیرید تا نه زیاد شل باشد و نه زیاد سفت سپس توجه کنید به حرکات سر اسب و همزمان با حرکت سر اسب میتوانید دستان خود را هماهنگ کنید تا به جای لغزیدن افسار از دستتان , با حرکت درست دست از کتف به پایین , میدان بیشتری به سر اسب جهت حرکت بدهید.

توجه داشته باشید که برخی مواقع نیاز است که حرکت بیشتری به دستتان بدهید تا میدان بیشتری برای حرکت سر اسب باز شود مخصوصا در شرایطی که اسب میخواهد از روی مانعی بپرد.

۸ . حبس کردن نفس

حبس نفس

حبس نفس

این حالت حتی ممکن است برای سوارکاران حرفه ای که مشغول یادگیری حرکات جدید هستند نیز اتفاق بی افتد اما در مبتدی ها شایع تر است.

راه حل :

لبخند بزنید , بخندید و سعی کنید هماهنگ با حرکت اسب نفس های خود را ریتمیک بکنید .

۹ . فشار بیش از حد به افسار

گرفتن زین

گرفتن زین

اولین نکته در مورد محکم کشیدن افسار این است که این حرکت اسب را گیج میکند چون پا ها به اسب میفهماند که ( برو ) و افسار میفهماند که ( وایسا ) , همچنین بعد از مدتی دهن اسب حساسیت لازم نسبت به دهنه را از دست میدهد و بعد از آن کنترل اسب با افسار سخت میشود چون اثری برای اسب ندارد .

راه حل :

یادبگیرید که دهنه را طوری تنظیم کنید که به نرمی و بسیار ملایم دهن اسب را در افسار حس کنید این نقطه و مقدار کشش دقیقا جایی است که باید دست خود را گیر دهید در این حالت سرعت عکس العمل شما نیز بالا میرود و میتوانید بسیار سریع اسب را متوقف کنید چون افسار به اندازه درست شل شده است .

۱۰ . نگاه کردن به اسب

نگاه به اسب

نگاه به اسب

بسیاری از سوارکاران مبتدی از روی ترس و استرس عادت دارند که به جای نگاه کردن به جایی که میروند به اسب خود نگاه میکنند .

این کار بسیار خطر آفرین است چون در صورتی که نگاه نکنید به جایی که به سمت آن حرکت میکنید ممکن است باعث شود که اولا در حفظ تعادل و پیشبینی مسیر خود دچار مشکل شوید ثانیا اسب نمیتواند از شما مراقبت کند و ممکن است شما را به جایی خطرناک برای هر دوی شما بکشاند .

راه حل :

شاید شنیده باشید که میگویند در هنگام اسب سواری بین دو گوش اسبتان نگاه کنید , این مطلب تا حدودی درست است اما در کل شما جدا نیاز دارید که هنگام حرکت حتما به روبرو و اطراف خود مخصوصا هنگام تغییر مسیر و دور زدن نگاه کنید .

منبع : سایت حیوان خانگی صنوبر

ترجمه : سایت اسبداران ایران


آروین گلشنی
نویسنده مطلب آروین گلشنی
آروین گلشنی دانشجوی کارشناسی عمران , موسس و مدیر وبسایت اسبداران ایران با سابقه 10 سال در زمینه طراحی سایت و پرورش دهنده اسب کرد به مدت 7 سال , تهیه کننده آموزش های ویدئویی به زبان فارسی در زمینه صنعت اسب برای اولین بار در ایران و ...
 • Avatar

  با سلام من اسب سواری رو از سن پایین تقریبا ۱۰ سالگی بطور تفریحی یاد گرفتم الان ۲۳ سالمه و چون پدربزرگم دامدار هستن و همیشه از قدیم این حیوون نجیب همراه خانواده ما بوده و صدای شیهه هاش از کودکی برام آشناس تقریبا سوارکاری توی خانواده ما بصورت تجربی بوده نه حرفه ای و از پدربزرگ و پدرم رسیده بمن و الانم یه مادیان ۵ ساله داره پدربزرگم که کره نریانش ۲سالش هست و بخاطر علاقه من هدیه دادش بهم خیلی دوس دارم سوارش شم اما بقول پدربزرگم هنوز بدرد من نمیخوره چون من بسواری مادیان عادت کردم که راحت سواری میده حتی میتازونمش و خیلی هم تعادل دارم باهاش با اینکه حتی بدون لوازم سوارکاری و میدان سوارکاری بتنهایی توی محیط روستا و دشت رهاش میکنم تا حالا هم یکبار بمشکل نخوردم اما کره اش خیلی تخص و مغروره بطوریکه وقتی میبریمش توی دشت همینجوری چن متر رو پاهاش وامیسته و راه میره و گاهی میتازه به پشت جفتک میپرونه بتازگی دهنه زدیم بش ولی در کل میخاستم بگم ماها که سوارکاری رو تجربی و از قدیمی هامون یاد گرفتن اشتباهه شیوه سواری گرفتنمون؟ چون گاهی فک میکنم خیلی تو سوارکاری ایراد دارم اما تعجبم اینه چطور تابحال ب مشکل نخوردم و هیچوقت نیوفتادم از رو اسب با اینکه تمام مسیر هایی ک باش رفتم دشت و کوه بوده و تعادلمم روی اسب خیلی خوبه اما از وقتی خودم صاحب اون کره شدم خیلی جدی تر دارم دنبال میکنم و این مشکلات ک بالا گفتید بعضی هاش رو واقعا نمیشه گاها رعایت کرد مثلا تو شیب ک بیوفتی تعادلت روی زین و رکاب کم میشه و ناخودآگاه مجبوری بچسبی ب زین و سواری هم ک همش توی کفی و میدان نیس اما احساس میکنم هنوز جا داره تا سوارکار شم بازم نمیدونم پدرم که میگه حتی بهتر از من سواری میگیری از اسب توی تازوندن اما احساس میکنم اغراقه راهنمایی کنید که برای من که میخام یه کره نوزین رو داشته باشم چه اقداماتی لازمه که از بروز اشتباه جلوگیری کنیم؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   ببینید در کل سواری اصلش این هستش که شما بتونی تعادلت رو حفظ کنی و از اسب نیوفتی که برای این موضوع هر کس برای خودش قلقی داره اما موضوع اصولی بودن سوارکاری یه چیز دیگه هستش که با رعایت اونها ضمن این که هم به شما و هم به اسب فشار کمتری وارد میشه و جلوگیری میکنه از آسیب دیدگی ها , باعث زیبایی در استیل سوارکار هم میشه , توصیه میکنم اگر مشتاق هستید که اصول و قواعد سوارکاری رو بدونید , آموزش تهیه شده توسط ما به زبان فارسی در مورد اسب سواری رو تهیه بفرمایید , چون در این آموزش به صورت دقیق کلیه ی قواعد و اصول سوارکاری گفته شده

 • Avatar

  همسرم ک راضی نمیشن بدیمش دست ی مربی،شما راهنماییمون کنین ک چیکارکنیم؟

  • آروین گلشنی

   پیشنهاد میشه در گام اول سوار اسب شید و برای حداقل دو هفته هر روز به اسب سواری کنید البته به این صورت که یک نفر سوار اسب شود و یک نفر پیاده اسب رو به طناب لنج ببنده و بگیره و اسب رو لنج بده به هر دو جهت و سوارکار فقط فرمان ها و اثرات رو مثل ضربه پا روی اسب تمرین کنه

 • Avatar

  اسب خوشکل وخوش ترکیبیه.لگدنمیزنه دندون نمیگیره هرچند طنابی رو ک ب جایی میبندیشو دوست نداره و میجوه.امروز فقط کله گیر داشت و توی ی زمین حدودا۴۰۰متری رهابود و بقدری اروم بود ک اقام هرسمتی میرفت اونم پشت سرش میرفت،اقامم راضی نمیشه بدیمش دست ی مربی،میگه خودم درستش میکنم.درضمن ب ضربه رکاب خیلی حساسه ب حدی ک یهوازجاش درمیره

  • آروین گلشنی

   این که در هنگام سواری حساس به ضربه هستش نشان دهنده ی بی تجربه بودن اسب در سواری دادن هستش یعنی این که یا قبلا درست سواری نشده یا این که چون مدت ها سواری نداده یه مقدار حساس شده و سواری دادن رو فراموش کرده

 • Avatar

  درضمن ی روز بردیمش تو فضای باز و همسرم سوارش شدن ولی ی لحظه رم کرد و با دادی ک همسرم زد ایستاد و من دهنشو گرفتم ک پیاده شن.دهنه ابخوری داشت ک نمیشد کنترلش کرد،الان ی دهنه هویزه پایه کوتاه براش گرفتیم حالا تاامتحان کنیم.احتیاجی ب تعلیمی و سینه بندداره؟!

  • آروین گلشنی

   اگر همیشه آبخوری دهنش بوده و به اون عادت کرده بود الان بهتره که دهنه ی دی شکل دو تکه بزنید ببینید چطوره اگر خوب نبود یک تکه بزنید .

 • Avatar

  ۴ب۵هست،خیلی ترسوهست.حدودا۱ سال و ۳ماه رو در یک پانسیون قاطی ۴۰_۵۰تا مادیان دیگه بوده وکسی ازش سواری نگرفته.ازموقعی ک اوردیمش فقط ی نفر تونست خوب ازش سواری بگیره ک اون بنده خدا خودش اسب داره وسوارکاره.ولی من اسبی رومیخوام ک گوشش ب دهن من باشه.چیکارکنم؟

  • آروین گلشنی

   ببینید همین مورد که مدت طولانی کسی سوارش نشده موجب و آزاد بوده اصلی ترین دلیل هستش چون اسب آزادی رو تجربه میکنه و مطیع بودن رو فراموش . پیشنهاد بنده این هستش که اسب رو به دست یک مربی بدید که طبق صلاح خودش مدتی تمرین بده به اسب تا مطیع بودن و فرمان برداریش رو برگردونه ( البته اگر قابل بازگشت باشه )

 • Avatar

  سلام خسته نباشید،حدودا یک هفته ای هست مادیانی رو اوردیم ک خیلی ترسو و پرخون هست.سواری نمیده چیکارش کنیم؟!

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   چند سالشه ؟

 • Avatar

  من سوارکاری میرم و دوبار افتادم.بهترین حالتی که میتونیم بگیریم زمان افتادن چه حالتیه؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   افتادن از اسب چیز غیر معمولی نیست اما پیشنهاد میشه یک سری نکات ایمنی رو حتما رعایت بفرمایید از قبیل موارد زیر :

   ۱ . از کلاه ایمنی مخصوص سوارکاری حتما استفاده کنید .
   ۲ . اگر مبتدی هستید حتما داخل مانژ مخصوص با خاک نرم سوارکاری کنید .
   ۳ . پا هایتان را بیش از حد در رکاب فرو نبرید که در صورت سقوط از اسب پا در رکاب گیر نکند .
   ۴ . در صورت به هم خوردن تعادلتان اگر نتوانستید تعادل را دوباره بدست آورید سعی کنید قبل از سقوط ، خودتان از اسب بپرید پایین و روی دو پا باستید .
   ۵ ‌. در صورت سقوط به پشت و بغل ، و عدم امکان پریدن از اسب به صورت ارادی ، سعی کنید در هنگام برخورد با زمین به هیچ عنوان دست خود را تکیه گاه بدن نکنید و روی دست فرود نیاید و به جای آن سعی کنید غلت بزنید و دست خود را محافظ سر و گردن کنید .

   با تشکر

 • Avatar

  سلام خیلی سایتتون عالی بود
  ممنون
  😍👏

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خواهش میکنم لطف دارید 🙏

 • Avatar

  مرسی عااااالی بود. فقط یه سوالی خدمتتون داشتم.
  افسار را باید با دو دست گرفت یا یک دست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   افسار اسب در حالت استاندارد و اصولی باید دو دست گرفته شود اما برخی از سوارکاران برای راحتی یا عادت آن را با یک دست میگیرند .

 • Avatar

  سلام.مطالب بسیار عالی بودن با تشکر

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خواهش میکنم

 • Avatar

  سلام، برای شروع بسیار خوب عمل نمودید
  متشکرم

  • آروین گلشنی

   درود بر شما
   خواهش میکنم لطف دارید