تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آموزش تصویری و ویدئویی اسب سواری به زبان فارسی

{ تهیه شده توسط وبسایت اسبداران ایران , برای اولین بار در ایران , با کیفیت عالی و قیمت مناسب } مشاهده اطلاعات بیشتر ...

اسب سواری

۱۰ مورد از رایج ترین اشتباهات سوارکاران مبتدی در اسب سواری

اسب سواری یکی از کامل ترین , سخت ترین و در عین حال لذت بخش ترین ورزش های دنیا میباشد .

اما کسانی که تجربه ای ندارند یا تازه کار هستند بسیاری از مواقع به دلیل اشتباهات خود در اسب سواری از این ورزش بسیار لذت بخش دور میشوند یا آسیب میبینند .

در این مطلب به بررسی ۱۰ مورد از شایع ترین اشتباهاتی میپردازیم که سوارکاران مبتدی آن را مرتکب میشوند .

 

۱ . دستان در هوا

دست در هوا

دست در هوا

این یک رفتار غریزی در ما انسان ها میباشد که زمانی که احساس عدم تعادل میکنیم با دستان خود شروع به بازی کردن میکنیم تا بتوانید تعادل خود را حفظ نماییم .

سوارکاران مبتدی اغلب اوقات با دستانی در هوا اسب سواری میکنند گاهی حتی تا اندازه ی شانه ها دست را بالا می آورند .

این رفتار باعث میشود که دهنه ی اسب سست شده و سوارکار هیچ کنترلی بر اسب نداشته باشد .

همچنین این کار باعث میشود که طناب چرمی دهنه از دستان سوارکار بلغزد و سوارکار جهت سفت کردن طناب همچنان دستان خود را بالا ببرد .

راه حل :

سعی کنید که با فهمیدن مسیر حرکت اسب تعادل خود را با اصلاح نحوه نشستن بر روی زین حفظ کرده و با استفاده از رکاب ها و ران خود تعادل خود را بر روی زین اسب حفظ نمایید همچنین هوشیار باشید با تغییر مسیر اسب شما نیز به گونه ای بدن خود را تنظیم کنید که تعادلتان به هم نخورد.

توجه داشته باشید که در هر شرایطی دستان شما نباید از لگن بالاتر بیاید .

اگر اسب دسته جلوی شما را  ( طناب دهنه ) با حرکاتش شل کرد دوباره دسته جلو را سفت کرده و کوتاه کنید به اندازه ای که دستان شما در بالای جدوگاه اسب قرار گیرد .

۲ . فشار دادن بیش از حد پاها

بازی و فشار با پا

بازی و فشار با پا

اسب سواری بیشتر نیازمند تعادل میباشد تا تلاش برای چسبیدن به زین .

عضلات شما روی اسب همه فعال هستند بدون هیچگونه تنش و فشاری اما اگر برای حفظ تعادل خود زیاد به ران های خود فشار بیاورید ممکن است عضله شما منقبض شود و بگیرد که قطعا دلتان نمیخواهد روی اسب این اتفاق بی افتد .

همین طور فشار آوردن زیاد با ران های خود و بازی کردن با آن ممکن است به اسب بفهماند که باید تند تر برود که این نیز خود خطرات بیشتری را به همراه دارد .

راه حل :

زمانی که روی زین اسب نشستید اجازه دهید که پاهایتان از لگن به سمت پایین آزاد و رها باشد و وزن خود را بر روی رکاب های زیر به صورت برابر تقسیم کنید .

مطلب پیشنهادی برای شما :   مقایسه و تبدیل سن اسب به سن انسان

در این صورت برای اثر دادن به اسب نیازی نیست پاهای خود را از ران بلند کنید به جای آن میتوانید به راحتی با خم کردن زانو به اسب ضربه بزنید .

پاهای شما باید کاملا زیر شما قرار بگیرد و از جلو یا عقب رفتن پاهایتان خودداری کنید .

باید تقریبا گوش , شانه , لگن و پاشنه ی پاهایتان در یت خط مستقیم قرار گیرد .

۳ . ایستادن روی انگشتان پا

ایستادن روی انگشت پا

ایستادن روی انگشت پا

این اتفاق بیشتر برای افرادی پیش می آید که شروع به یادگیری یورتمه رفتن میکنند.

در این حالت به دلیل پر تکان بودن حرکت اسب این افراد شروع به پرش و جدا شدن از زین میکنند که باعث میشود که پاهایشان از رکاب خارج شود یا روی نوک انگشت پا بایستند .

زمانی که این اتفاق رخ دهد سوارکار در بیشتر موارد تعادل خود را از دست میدهد یا احساس نا امنی میکند در عین حال به دلیل هماهنگ نبودن سوارکار با ریتم اسب موجب آسیب به کمر سوارکار همچنین اسب میگردد.

راه حل :

روی محل قرارگیری پاهایتان کار کنید , پاهای شما باید ثابت و در زیر شما قرار داشته باشد در هر شرایطی سپس سعی کنید حرکات خود را با حرکات و بالا و پایین رفتن های اسب هماهنگ و ریتمیک کنید .

دو نوع سواری در حالت یورتمه وجود دارد :

۱ . اسب سواری نشسته : در این حالت روی زین اسب نشسته و با حفظ موقعیت پاهای خود حرکاتتان را با بدن اسب هماهنگ میکنید به گونه ای که از زین اسب جدا نشوید .

۲ . اسب سواری آزاد : در این حالت باید به حالت ریتمیک و هماهنگ با اسب با زمان بندی مناسب زمانی که زین اسب به شما ضربه میزند روی پاهایتان بایستید و زمانی که زین زیر شما را خالی میکند روی زین بنشینید .

۴ . فروبردن پا داخل رکاب ها

فرو بردن پا در رکاب

فرو بردن پا در رکاب

فروبردن پا در رکاب بیشتر از حد استاندارد موجب احساس ناراحتی در شما و عدم داشتن تعادل میکند و همینطور میتواند خطرناک باشد مخصوصا زمانی که از رکاب های ضامن دار و چکمه مخصوص سواری استفاده نکنید .

این حالت در عین حال که در حفظ تعادل برای شما ایجاد مشکل میکند همچنین میتواند موجب پرت شدن حواس شما شود و در عین حال اگر از روی اسب سقوط کنید ممکن است پاهایتان در رکاب گیر کند و اسب شما را بر روی زمین بکشد .

راه حل :

مهم ترین عامل طول بند رکاب است که باید چک کنید , طول بند رکاب باید زمانی که روی اسب نشسته اید و پاهایتان را آویزان میکنید به اندازه ای باشد که رکاب در کنار استخوان قوزک مچ پا هایتان باشد .

مطلب پیشنهادی برای شما :   دوره جامع آموزش ویدئویی اسب سواری

همینطور قبل از سوار شدن جهت چک کردن اندازه ی بند رکاب باید طول آن به اندازه ی کف دست شما تا زیر بغلتان باشد .

بعد از چک کردن این موارد باید دفت کنید که در هنگام سواری حتما وسیع ترین قسمت پا یعنی سینه ی پا روی رکاب باشد سپس مچ پا را تا جایی که میتوانید پایین برده و سینه پا را بالا بیاورید .

۵ . خمیده بودن

طرز نشستن صحیح

طرز نشستن صحیح

شاید راست و با پشت صاف ایستادن برای شما خجالت آور باشد اما حقیقت نگران کننده این است که اکثر اسب سبواران با تقلید از همدیگر و همینطور تقلید از فیلم های کابوی فکر میکنند باید خم روی اسب بنشینند که این موضوع کاملا غلط میباشد .

برخی از سوارکارن عصبی این موضوع را تا حدی پیش میبرند که حالت بدنشان نزدیک به حالت قرارگیری جنین در شکم مادر میشود .

اگر چه در حالت کلی این نوع سواری روی تعادل ما و کنترل اسب تاثیر میگذارد همچنین هرچیزی که روی تعادل ما تاثیر بگذارد روی اسب نیز تاثیر منفی دارد که باعث میشود نتواند کار درست را انجام دهد.

راه حل :

به صورت صاف روی اسب بنشینید اما راحت باشید , چانه را بلند کرده و به جایی که دارید میروید نگاه کنید قفسه سینه را جلو داده به نوعی که انگار میخواهید آن را باز کنید .

۶ . زانو هایتان را درست کنید

نشست صحیح

نشست صحیح

بسیاری از سوارکاران مبتدی زمانی که روی زین مینشینند به گونه ای می ایستند که انگار روی صندلی نشسته اند .

تعادل درستی ندارند , زانو هایشان بالا میاید و حتی مچ پا ها بالا میاید برخی از آن ها نیز به قدری زانو بالا میاورند که استایلشان شبیه سوارکاران کورس میشود .

راه حل :

حل این مشکل ساده است کافیست که ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده سپس عادت کنید که پاهایتان را کاملا رها شده بگذارید و فشار را به سینه پا در داخل رکاب منتقل کنید .

۷ . لغذیدن افسار در دست

طریقه درست گرفتن افسار

طریقه درست گرفتن افسار

اسبها زمانی که حرکت میکنند سر خود را تکان داده و بالا و پایین میبرند و اگر سوارکار حرکت دستان و افسار خود را با این حرکت سر تطبیق ندهد موجب میشود که افسار از دستشان بلغزد و از دستشان خارج شود .

بنابراین سوارکار هیچ کنترل و ارتباطی با دهنه نخواهد داشت و از کنترل اسب عاجز خواهد شد .

در این حالت به طور غریزی سوارکار بیشتر دستان خود را بلند میکند و وضع بدتر نیز میشود.

راه حل :

برای حل این مشکل ابتدا شما باید یاد بگیرید که افسار را درست در دست بگیرید ( شکل بالا ) تا امکان لغزش کم شده و همچنین قدرت شما در حفظ و کنترل افسار زیاد شود .

مطلب پیشنهادی برای شما :   نحوه و اصول اسب سواری بدون زین

سپس شما باید یادبگیرید که افسار را در نقطه ی مناسب با طول مناسب بگیرید تا نه زیاد شل باشد و نه زیاد سفت سپس توجه کنید به حرکات سر اسب و همزمان با حرکت سر اسب میتوانید دستان خود را هماهنگ کنید تا به جای لغزیدن افسار از دستتان , با حرکت درست دست از کتف به پایین , میدان بیشتری به سر اسب جهت حرکت بدهید.

توجه داشته باشید که برخی مواقع نیاز است که حرکت بیشتری به دستتان بدهید تا میدان بیشتری برای حرکت سر اسب باز شود مخصوصا در شرایطی که اسب میخواهد از روی مانعی بپرد.

۸ . حبس کردن نفس

حبس نفس

حبس نفس

این حالت حتی ممکن است برای سوارکاران حرفه ای که مشغول یادگیری حرکات جدید هستند نیز اتفاق بی افتد اما در مبتدی ها شایع تر است.

راه حل :

لبخند بزنید , بخندید و سعی کنید هماهنگ با حرکت اسب نفس های خود را ریتمیک بکنید .

۹ . فشار بیش از حد به افسار

گرفتن زین

گرفتن زین

اولین نکته در مورد محکم کشیدن افسار این است که این حرکت اسب را گیج میکند چون پا ها به اسب میفهماند که ( برو ) و افسار میفهماند که ( وایسا ) , همچنین بعد از مدتی دهن اسب حساسیت لازم نسبت به دهنه را از دست میدهد و بعد از آن کنترل اسب با افسار سخت میشود چون اثری برای اسب ندارد .

راه حل :

یادبگیرید که دهنه را طوری تنظیم کنید که به نرمی و بسیار ملایم دهن اسب را در افسار حس کنید این نقطه و مقدار کشش دقیقا جایی است که باید دست خود را گیر دهید در این حالت سرعت عکس العمل شما نیز بالا میرود و میتوانید بسیار سریع اسب را متوقف کنید چون افسار به اندازه درست شل شده است .

۱۰ . نگاه کردن به اسب

نگاه به اسب

نگاه به اسب

بسیاری از سوارکاران مبتدی از روی ترس و استرس عادت دارند که به جای نگاه کردن به جایی که میروند به اسب خود نگاه میکنند .

این کار بسیار خطر آفرین است چون در صورتی که نگاه نکنید به جایی که به سمت آن حرکت میکنید ممکن است باعث شود که اولا در حفظ تعادل و پیشبینی مسیر خود دچار مشکل شوید ثانیا اسب نمیتواند از شما مراقبت کند و ممکن است شما را به جایی خطرناک برای هر دوی شما بکشاند .

راه حل :

شاید شنیده باشید که میگویند در هنگام اسب سواری بین دو گوش اسبتان نگاه کنید , این مطلب تا حدودی درست است اما در کل شما جدا نیاز دارید که هنگام حرکت حتما به روبرو و اطراف خود مخصوصا هنگام تغییر مسیر و دور زدن نگاه کنید .

منبع : سایت حیوان خانگی صنوبر

ترجمه : سایت اسبداران ایران


آروین گلشنی
نویسنده مطلب آروین گلشنی
آروین گلشنی دانشجوی کارشناسی عمران , موسس و مدیر وبسایت اسبداران ایران با سابقه 10 سال در زمینه طراحی سایت و پرورش دهنده اسب کرد به مدت 7 سال , تهیه کننده آموزش های ویدئویی به زبان فارسی در زمینه صنعت اسب برای اولین بار در ایران و ...
 • Avatar

  سلام خسته نباشید…
  من اصلا نمیتونم با اسب ها کنار بیام…یه جورایی انگار که همش با اسب درگیرم… یا اینکه باید خودم همه کار رو انجام بدم.
  میشه بهم پیشنهاد کنید چیکار کنم؟ یا اگه سایتی هست در این باره معرفی کنید؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   حیوان به این خوبی ؟ مشکلتون چیه ؟

 • Avatar

  سلام آقای گلشنی حالتون خوبه؟
  آقای گلشنی میخواستم یه اسب بخرم شما میتونین راهنماییم کنین؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خیر متاسفانه عزیزم

 • Avatar

  سلام اقای گلشنی..ممنون از سایت خوبتون.
  میخواستم بدونم چطوری میتونیم متوحه بشیم دهنه ای که به اسب زدیم مناسبشه؟
  البته یه بار نوشتم نمیدونم ارسال شد یا نه😁
  دوستان میگن دهن اسب اگه کف کنه دهنه مناسبه،،صحت داره؟؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   کف کردن دهن اسب نشونه لذت اسب از مزه ی دهنه و خود دهنه هستش و بله تا حدودی میشه گفت که نشونه ی مناسب بودن دهنه هستش اما نه کاملا ، چون ممکنه فقط بخاطر مزه ی دهنه باشه که دهنش کف کنه ولی خود دهنه مناسب نباشه

 • Avatar

  سلام اقای گلشنی
  محتوای پیج عالیه..یه سوال داشتم از خدمتتون
  چطوری میشه فهمید که دهنه ای که به اسب زدیم مناسبشه؟؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   معمولا درستش اینه که اسب از دهنه های سبک تر شروع به فعالیت کنه تا کم کم اگر جواب نداد یکم دهنه سخت گیر تر بشه اما برای اینکه بدونید مناسبه یا نه باید تشخیص بدید که اسب با دهنه راحته یا نه ، وقتی دهنه داخل دهانش هست و سوارش هستید ، با اعمال فشار ، عکسالعمل های شدید انجام میده یا نه ، اگر اسب به دهنه عکسالعمل شدید نشون بده و بد قلقی کنه حین سواری ممکنه دهنه مناسبش نباشه

 • Avatar

  سلام

  من جلسه سوم اسب سواریمو رفتم و راحت میتونم یورتمه برم به نظر شما پیشرفتم خوب بوده یانه؟

  در ضمن من ۱۳ سالمه

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   موفق باشی هادی جان بعد از ۳ جلسه یورتمه رفتن یه مقدار زوده و در اصل باید حداقل ۱۲ جلسه قدم حرکت کنید که تمامی فرمان ها ، تعادل روی اسب و سایر شرایط رو تجربه کنید و به تسلط نسبی برسید اما به استعداد هم بستگی داره در کل سعی کنید زیاد عجله ای برای سرعت رفتن نداشته باشید و روی یادگیری اصولی سواری تمرکز کنید !

 • Avatar

  سلام من جلسه سوم که به سوارکاری مبتدی میروم و مطالبتون کاملا واضح و درست است تشکر فراوان

  • آروین گلشنی

   درود بر شما
   خواهش میکنم موفق باشید

 • Avatar

  درود آقای گلشنی ممنون از راهنمایی های شما من اسب رو امروز منتقل کردم از شهر بردمش روستا و یه شربت گرفتم به نام آیورژن برای اسب که بدم بش واسه انگل بهم گفتن این مناسب تره اخه الان سخت خمیر خوب گیر میاد این شربت چطوره بنظر شما ؟ ضرر نداره ؟ و در مورد تجهیزات دگ میخام براش بخرم و ببرمش روستا دگ الان زین از ششصد تا ۱/۵۰۰ هست و همینطور کله گیر آبخوری از ۸۰ تومن تا ۲۵۰ تومن و ابخوری استیل بونزر سایز ۱۱/۵ ۱۷۰ تومن بنظر شما چه نوع زین و دهنه مناسب بگیرم ؟زین و دهنه مناسب برای کره اسب چه مدل ابخوری و زین بگیرم ؟ نعل هاشم اوردم باشگاه کوبیدم دوباره میخام نعل بزنم ک میبرم بیابون دگ حالا حالا نمیتونم بیارمش

  • آروین گلشنی

   درود بر شما خواهش میکنم . آیورژن هم خوبه ولی حتما از دامپزشک مشورت بگیرید . پارافین خوراکی یک روز قبل و بعد از داروی انگل یادتون نره بهش بدید . اگر اسبتون تازه سواری شده ، دهنه ی D 2 تکه مناسبه براش استفاده کنید و زین هم سلیقه ای هستش به خودتون بستگی داره

 • Avatar

  درود دوباره خدمت اقای گلشنی عزیز ، دارو ضدانگل رو تهیه کردیم اسب اوردم الان تو یه باشگاه هست اما ناآروم شده دوباره میخام برگردونمش کوهستان انگار اونجا رو بیشتر دوست داره در مورد زین و دهنه هم باید بگم فعلا پشت مادیان بستمش و میدوونمش تا کمی چهارنعل و تند و کند سواری رو یاد بگیره چون فقط دور آروم سواری میده و فعلا نمیخام سوارش شم تا سه سال کامل میترسم رشدش متوقف بشه و یه سوال چرا مادیان وقتی کره داره سواری نمیده الان مادیان به هر طرفی که میتازونم دوباره دنبال یه راهی هست که بیاد به سمت اصطبل و اصلا نمیره هرچی شلاق میزنی چهارتا قدم میره باز سرشو کج میکنه راه نمیوفته بعضی گفتن بخاطر کره کوچک داره اما کره شو هم دنبالش کله گیر زدم اوردم بازم مثه سابق راه نمیره فقط دوست داره زین باز کنی تو مرتع بچره تنبل شده

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   ببینید سواری دادن اسب معیار های زیادی داره که یکی از اون ها اینه که اسب باید از سواری دادنش لذت ببره ، یعنی سرحال و پر انرژی باشه همچنین درد نداشته باشه که سواری خوبی بده ، ممکنه مادیان جون داره شیر میده و به خصوص اگر خوراکش مقوی و پر انرژی نباشه و نیاز های مادیان رو از لحاظ های مختلف برآورده نکنه ، مادیان دچار کسالت بشه که همین موضوع خودش ممکنه باعث بشه که اون اسب نخواد سواری بده من پیشنهادم اینه که خوراک مادیان حتما دارای مقادیر مناسب یونجه ، سبوس ، سویا ، جو ، روغن ، آجر خوراکی و … باشه که نیاز های مادیان رو برطرف کنه . همچنین این مورد هم هست که ممکنه مادیان بخاطر کره احساس امنیت نداشته باشه و بخواد به اصطبل برگرده ، در کل این موارد طبیعیه و به اسب بستگی داره من حدس میزنم مادیان شما اولین کره ش باشه و این خودش باعث میشه مثل ما آدما یکم برای بچه اول وسواسی داشته باشه . در کل نگران نباشید و اسب رو اذیت نکنید و شلاق نزنید به مرور زمان این موارد و مسایل حل میشه

 • Avatar

  سلام جناب خسته نباشید
  من ب تازگی یک اسب نر خریدم و اخلاقش باهام خوبه ولی سواری نمیده از جلوی در خونه تکون نمیخوره و وقتی سوارش میشم با دهنش پامو میکشه میگه پیاده شو ممنون میشم کمک کنید

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   این رفتار ها نشون از تربین و سواری کردن نا مناسب اسب هستش و باید اسب رو به دست یک مربی با تجربه و خوب بدید که در طول زمان بتونه این رفتار های اسب رو برطرف کنه

 • Avatar

  سلام و خسته نباشید.آقای گلشنی عزیز من چندروزی است یک اسب مادیان خریدم.چونکه با صاحب قبلی خودش انس گرفته یکم با من خیلی خوب نیست.میزاره برم سوارش اما مثلا وقتی سوارشم با فقط آرام باهاش سواری کنم اگه یکم ضربه بهش بزنم دو پا بلند میشه و بدش میاد.چکار کنم با من انس بگیره؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما
   اول اینکه مبارکتون باشه انشالله مایه خیر و برکت باشه .

   ببینید بعضی اسب ها اینطورین اتفاقا مادیان خودم هم اخلاقش اینطوریه یعنی فقط اخلاقش با خودم خوبه با بقیه نه ، اما تنها راه حلش گذر زمان هستش باید اجازه بدید در طول زمان بهتون عادت کنه سعی کنید همیشه نوازش کنید خوراکی های خوشمزه بهش بدید و اصلا اذیتش نکنید که کم کم بهتون عادت پیدا کنه

 • Avatar

  درود خدمت اقای گلشنی عزیز یه خبر خوب دارم اونم اینکه مادیانمون یه کره نریان دگ زاییده بتازگی و اینکه کره قبلی که دست خودمه و باهاش کار میکنم رو تازه یه ماه میشه زیر زین بردم خیلی تجربه جالب خوبی بود اما نمیدونم حیوون چرا چاق نمیشه یکی از حرفه ای ها اسبمو بازدید کرده میگه شکمش کرم انگل داره بخاطر چریدن توی مرتع کوهستان و باید دارو مصرف کنه وگرنه چاق نمیشه خیلی ناراحت شدم از این بابت میشه بگید چه دارویی باید مصرف کنه ؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   به به خدا رو شکر ، خوشحالم و امیدوارم براتون مایه ی خیر و برکت باشه

   ببینید انگل داشتن اسب ، اگر بهش داروی انگل نداده باشی حتمی هستش به خصوص کره که چون پهن ( مدفوع ) مادر رو میخوره دچار انگل میشه و حتما حتما باید داروی ضد انگل داده باشه که دفع کنه .
   برای نوع داروش بهتره از دامپزشک مشورت بگیرید اما توجه داشته باشید که حتما یک روز قبل و بعد از دارو ضد انگل به اسب پارافین خوراکی به مقدار زیاد بدید که کشته شدن کرم های داخل روده خدایی نکرده موجب انسداد روده نشه .

   بنده به شخصه از داروی ضد انگل زیر استفاده کردم و نتیجه ی خوبی داشته شما هم میتونید از دامپزشک مشورت بگیرید و اگر صلاح بود از این دارو به دوز و مقدار مناسبی که دامپزشک تجویز میکنه استفاده کنید .

   به آدرس زیر برید :

   https://rooyandarou.com/products/%D9%84%D9%88%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%8475-8-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-levimasoletriclabendazole-8-75/

 • Avatar

  سلام هروقت میخوام ازهرطرفی سواراسبم بشه میچرخه،اروم واینمیسه،ممنون میشم راهنماییم کنیدچیکارکنم؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   این عادت تقریبا در نصف اسبا موجوده که باید در این مواقع برای مدتی سعی کنید از یک همراه کمک بگیرید در هنگام سوار شدن روی اسب که اسب رو نگهداره و اجازه حرکت نده همچنین با دسته جلویی که دستتون هست باید حرکت اسب رو محدود کنید

 • Avatar

  سلام خسته نباشید،همون مادیانی ک همینجا درموردش باهاتون صحبت کرده بودم،الحمدلله خیلی ارومترشده ولی اینقد ب صدا حساسه ک وقتی سوارش میشی و ی صدای بلند مثل تراکتور ویا ماشین سنگین میشنوه ازجاش تکون نمیخوره ب حدی ک هیچ جیزی هم تحریک ب حرکتش نمیکنه،چرا اینجوریه؟!چیکارش کنیم؟!

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خوشحالم که نتیجه گرفتید , در این زمینه اصلا نگران نباشید این حالت به دلیل بی تجربگی اسب هستش و مدتی که به جا های شلوغ ببریدش و با آرامش باهاش رفتار کنید ترسش میشکنه و دیگه نمیترسه

 • Avatar

  آروین خان این اسب از هشت ماهگی به من رسیده متاسفانه پیش صاحب قبلی که بده بند پیچ شده بوده،و کمی بخلقش زخم میشه الان به شدت از بندپیچ شدن هراس داره چنان تقلا میکنه که حتی بعضی مواقع میترسم دوباره کار دست خودش بده؛ در پیج اینستا درخواست دادم یک نفر جؤاب داده داخل طناب را از داخل لوله رد کن تا به پاهاش نپیچه فکر کنم ایده خوبی باشه متاسفانه زمینها ایران همه جا درخت نیست که بشه طناب را بالا ببندیم بازم ممنون از پاسخی که فرمودید یک مرد من به اسبم زیاد رسیدگی کردم مرتب یونجه و کاه روغن کنجد شیره خرما و مخلوط جو وگندم قبلش تمیز شسته و دوازده ساعت تو آب میگذارم خیس بخوره الآن ماشاءالله هیکل یک اسب سه ساله را داره بعضی ها میگن دهنه بزن یواش یواش سوار بشو تا عادت کنه اتفاقا چند جلسه هم سوار شدیم خیلی هم آرام بود میخواستم ببینم اگر زین بگذاریم برای کمرش مشکل ساز نمیشه یا هنوز زین گذاری زده

  • آروین گلشنی

   اگر اسب ترسیده بهتره فعال دست نگهدارید تا مدتی و اونو با طناب نبندید که فراموش کنه یا اگر میبندید کنارش باشید تا به محض این که بند پیچ شد فوری کمکش کنید که ترسش بیشتر نشه , در مورد سوار شدن رو اسب اگر هیکل اسبتون مناسب هستش و بنیه قوی داره تو سن ۲/۵ تا ۳ سالگی میتونید کم کم شروع به زین گذاری و سواری کوتاه مدت بکنید البته با سوارکار سبک وزن و کم کم مدت سواری رو طولانی تر بکنید تا اسب عادت بکنه .

 • Avatar

  با درود حضور استاد گرامی من یک اسب کردی دارم،دوساله است، با وجود ،بهاری بودن منطقه ما علوفه ها تمیز و سالمی هستند، که دوست دارم اسبم ،از علوفه ها بچرد از اینکه بند افسار و کلکی دست بگیرم و پا به پایش راه بروم خسته شدم و گاهی هم بازی بر میداره که با زور باید کنترلش کنم،از طرفی یک بند ده متری به افسارش می بندم و جایی گره میزنم اغلب اوقات متاسفانه اسب بند پیچ میشه و این خطر آفرینه ،ولی از طرفی دیدم گاهی افسار اسب را بلند می بندن، آیا راهکاری هست که عادت کنه و دیگه اتفاق نیفته؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   بله متاسفانه خیلی پیش میاد که اسب دست و پاش گیر میکنه و میپیچه به طناب و راه حل مناسبی نداره فقط باید اگر ممکنه بود طناب رو به جایی بلند ببندید تا گیر نکنه البته اگر چندین بار و یه مدت اسب رو ببندید و تو اون شرایط گیر کنه و سعی کنه خودش راه حل رو پیدا کنه مقداری با تجربه تر خواهد شد البته همیشه با یک چاقو کنارش آماده باش باشید که اگر به نوعی گیر کرد که به راحتی قابل باز کردن نبود اون رو قطع کنید

 • Avatar

  با سپاس فراوان بله فیلم درساژ اسب رو توی سایت دنبال کردم بسیار جالب بود که اسب بین دو ستون قرار میگیره و با ضربه های منظم و آروم روی دست و پا رقص پا میره و صحبت های شما درسته منم شنیدم که اسب ازار و اذیت میشه متاسفانه که خیلی از اسب های کورد در ایران به همین شیوه و به اصطلاح جفت زن میگن بهش که خطرناک هست سواری گرفتن به این صورت و حتی به گفته یکی از دوستان میگه که این مدل سواری هم برای سوارکار هم برای اسب خسته کننده و بمرور زمان ساق دست اسب به مشکل میخوره و حیوان بعد از مدتی دگ سواری عادی خودشو هم فراموش میکنه و نمیتونه مسافت های طولانی بتاخت بره و فقط برای نمایش و تعزیه روی استفاده میشه نه برای سوارکاری اما رقص درساژ اصولی تره و حتما روی کره امتحانش میکنم و خبرشو میدم که انشالله موفقیت امیز باشه سپاس فراوان

  • آروین گلشنی

   در خدمتم بله خوشحال میشم حتما نتایج رو اعلام کنید .

   البته به زودی آموزش جامع تر و کامل تری در سایت قرار خواهیم داد

 • Avatar

  سلام و درود دوباره خدمت آقای گلشنی عزیز سپاس در مورد راهنمایی هاتون و مطالب های شمارو دنبال میکنم به تازگی و یه سوال دیگه داشتم از حضورتون چون شما پرورش دهنده نژاد کورد هستین و در این نژاد اطلاعات بالایی دارید میخاستم بدونم جفت زدن و رقص پا در اسب به آموزش بستگی داره یا فقط نژاد و خون اصیلش؟ مادیانی که این کره رو زاییده از پدر عرب عشایری و از مادر کورد هستش شجره پدر مادرش مشخصه و اما پدر این کره کرد بوده(طبق گفته ها) و کشش توی هرسین انجام شده و اطلاعات دقیق از شجره پدرش ندارم و اسب متعلق به کس دیگه ای بوده من نوع سواری شو ندیدم و میخاستم بدونم کره رو حتما باید اموزشش داد برای جفت زدن یا اینکه خون پدرش باعث جفت زدنش میشه؟ من شنیدم که اسب هایی همچون انسیاتور کره قیماق که کورد اصیل هستن ذاتا جفت زن بودن بدون آموزش چطور ممکنه که این کره هم جفت بزنه چون استایل حیوون زیباست اگه رسیدگی بشه اسب خوبی میشه درآینده اما نمیخام حیوون اذیت بشه چون بعضیا میگن که حیوون رو میترسونن و حتی میزنن با شلاق تا عادت کنه به رقص پا زدن و اریب رفتن این گفته ها صحت داره؟ و چون هنوز زیر زین نرفته ممکنه آموزشش داد توی این حرکت ؟ و کنترل اسب در این نوع حرکت به چه صورته چون دیدم بدلیل حرکات شدید سر و گردن اسب توی جفت زدن افسار رو کوتاه میگیرن که تا روی گردن اسب خلاصه بشه و آزاد نباشه و نوع دهنه و ابخوری هم فرق میکنه ظاهرا

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خواهش میکنم در خدمتم

   جفت زدن و بازی کردن اسب به اون صورتی که ما در ایران میبینیم همه و همه نتیجه اذیت و آزار اسب هستش و هیچ اسبی بدون این اذیت و آزار ها این حرکات رو انجام نمیده حالا درسته که اسب هایی که به اصطلاح پرخون هستند و انرژی و جنب و جوش زیادی دارند ممکنه در حین سواری بازی هم بکنند و حرکاتی رو انجام بدهند اما در کل اون حرکاتی که ما از اسب کرد در ایران میبینیم تحت عنوان جفت زنی و … اصلا اصولی نیستش و آسیب های جدی به اسب خواهد زد در طولانی مدت و تو کل دنیا این شیوه از رقص و سواری اصلا قابل قبول و اصولی نیست و در حقیقت چنین اسب هایی رو رام نشده و نیاز به آموزش میدونند . اما رقص هایی مانند درساژ و … که زیبایی و اصول خاصی رو دنبال میکنند کاملا قابل آموزش هستش و میشه به اسب ها , بسته به نژاد و سایر فاکتور ها آموزش داد .

 • Avatar

  با سلام من اسب سواری رو از سن پایین تقریبا ۱۰ سالگی بطور تفریحی یاد گرفتم الان ۲۳ سالمه و چون پدربزرگم دامدار هستن و همیشه از قدیم این حیوون نجیب همراه خانواده ما بوده و صدای شیهه هاش از کودکی برام آشناس تقریبا سوارکاری توی خانواده ما بصورت تجربی بوده نه حرفه ای و از پدربزرگ و پدرم رسیده بمن و الانم یه مادیان ۵ ساله داره پدربزرگم که کره نریانش ۲سالش هست و بخاطر علاقه من هدیه دادش بهم خیلی دوس دارم سوارش شم اما بقول پدربزرگم هنوز بدرد من نمیخوره چون من بسواری مادیان عادت کردم که راحت سواری میده حتی میتازونمش و خیلی هم تعادل دارم باهاش با اینکه حتی بدون لوازم سوارکاری و میدان سوارکاری بتنهایی توی محیط روستا و دشت رهاش میکنم تا حالا هم یکبار بمشکل نخوردم اما کره اش خیلی تخص و مغروره بطوریکه وقتی میبریمش توی دشت همینجوری چن متر رو پاهاش وامیسته و راه میره و گاهی میتازه به پشت جفتک میپرونه بتازگی دهنه زدیم بش ولی در کل میخاستم بگم ماها که سوارکاری رو تجربی و از قدیمی هامون یاد گرفتن اشتباهه شیوه سواری گرفتنمون؟ چون گاهی فک میکنم خیلی تو سوارکاری ایراد دارم اما تعجبم اینه چطور تابحال ب مشکل نخوردم و هیچوقت نیوفتادم از رو اسب با اینکه تمام مسیر هایی ک باش رفتم دشت و کوه بوده و تعادلمم روی اسب خیلی خوبه اما از وقتی خودم صاحب اون کره شدم خیلی جدی تر دارم دنبال میکنم و این مشکلات ک بالا گفتید بعضی هاش رو واقعا نمیشه گاها رعایت کرد مثلا تو شیب ک بیوفتی تعادلت روی زین و رکاب کم میشه و ناخودآگاه مجبوری بچسبی ب زین و سواری هم ک همش توی کفی و میدان نیس اما احساس میکنم هنوز جا داره تا سوارکار شم بازم نمیدونم پدرم که میگه حتی بهتر از من سواری میگیری از اسب توی تازوندن اما احساس میکنم اغراقه راهنمایی کنید که برای من که میخام یه کره نوزین رو داشته باشم چه اقداماتی لازمه که از بروز اشتباه جلوگیری کنیم؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   ببینید در کل سواری اصلش این هستش که شما بتونی تعادلت رو حفظ کنی و از اسب نیوفتی که برای این موضوع هر کس برای خودش قلقی داره اما موضوع اصولی بودن سوارکاری یه چیز دیگه هستش که با رعایت اونها ضمن این که هم به شما و هم به اسب فشار کمتری وارد میشه و جلوگیری میکنه از آسیب دیدگی ها , باعث زیبایی در استیل سوارکار هم میشه , توصیه میکنم اگر مشتاق هستید که اصول و قواعد سوارکاری رو بدونید , آموزش تهیه شده توسط ما به زبان فارسی در مورد اسب سواری رو تهیه بفرمایید , چون در این آموزش به صورت دقیق کلیه ی قواعد و اصول سوارکاری گفته شده

 • Avatar

  همسرم ک راضی نمیشن بدیمش دست ی مربی،شما راهنماییمون کنین ک چیکارکنیم؟

  • آروین گلشنی

   پیشنهاد میشه در گام اول سوار اسب شید و برای حداقل دو هفته هر روز به اسب سواری کنید البته به این صورت که یک نفر سوار اسب شود و یک نفر پیاده اسب رو به طناب لنج ببنده و بگیره و اسب رو لنج بده به هر دو جهت و سوارکار فقط فرمان ها و اثرات رو مثل ضربه پا روی اسب تمرین کنه

 • Avatar

  اسب خوشکل وخوش ترکیبیه.لگدنمیزنه دندون نمیگیره هرچند طنابی رو ک ب جایی میبندیشو دوست نداره و میجوه.امروز فقط کله گیر داشت و توی ی زمین حدودا۴۰۰متری رهابود و بقدری اروم بود ک اقام هرسمتی میرفت اونم پشت سرش میرفت،اقامم راضی نمیشه بدیمش دست ی مربی،میگه خودم درستش میکنم.درضمن ب ضربه رکاب خیلی حساسه ب حدی ک یهوازجاش درمیره

  • آروین گلشنی

   این که در هنگام سواری حساس به ضربه هستش نشان دهنده ی بی تجربه بودن اسب در سواری دادن هستش یعنی این که یا قبلا درست سواری نشده یا این که چون مدت ها سواری نداده یه مقدار حساس شده و سواری دادن رو فراموش کرده

 • Avatar

  درضمن ی روز بردیمش تو فضای باز و همسرم سوارش شدن ولی ی لحظه رم کرد و با دادی ک همسرم زد ایستاد و من دهنشو گرفتم ک پیاده شن.دهنه ابخوری داشت ک نمیشد کنترلش کرد،الان ی دهنه هویزه پایه کوتاه براش گرفتیم حالا تاامتحان کنیم.احتیاجی ب تعلیمی و سینه بندداره؟!

  • آروین گلشنی

   اگر همیشه آبخوری دهنش بوده و به اون عادت کرده بود الان بهتره که دهنه ی دی شکل دو تکه بزنید ببینید چطوره اگر خوب نبود یک تکه بزنید .

 • Avatar

  ۴ب۵هست،خیلی ترسوهست.حدودا۱ سال و ۳ماه رو در یک پانسیون قاطی ۴۰_۵۰تا مادیان دیگه بوده وکسی ازش سواری نگرفته.ازموقعی ک اوردیمش فقط ی نفر تونست خوب ازش سواری بگیره ک اون بنده خدا خودش اسب داره وسوارکاره.ولی من اسبی رومیخوام ک گوشش ب دهن من باشه.چیکارکنم؟

  • آروین گلشنی

   ببینید همین مورد که مدت طولانی کسی سوارش نشده موجب و آزاد بوده اصلی ترین دلیل هستش چون اسب آزادی رو تجربه میکنه و مطیع بودن رو فراموش . پیشنهاد بنده این هستش که اسب رو به دست یک مربی بدید که طبق صلاح خودش مدتی تمرین بده به اسب تا مطیع بودن و فرمان برداریش رو برگردونه ( البته اگر قابل بازگشت باشه )

 • Avatar

  سلام خسته نباشید،حدودا یک هفته ای هست مادیانی رو اوردیم ک خیلی ترسو و پرخون هست.سواری نمیده چیکارش کنیم؟!

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   چند سالشه ؟

 • Avatar

  من سوارکاری میرم و دوبار افتادم.بهترین حالتی که میتونیم بگیریم زمان افتادن چه حالتیه؟

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   افتادن از اسب چیز غیر معمولی نیست اما پیشنهاد میشه یک سری نکات ایمنی رو حتما رعایت بفرمایید از قبیل موارد زیر :

   ۱ . از کلاه ایمنی مخصوص سوارکاری حتما استفاده کنید .
   ۲ . اگر مبتدی هستید حتما داخل مانژ مخصوص با خاک نرم سوارکاری کنید .
   ۳ . پا هایتان را بیش از حد در رکاب فرو نبرید که در صورت سقوط از اسب پا در رکاب گیر نکند .
   ۴ . در صورت به هم خوردن تعادلتان اگر نتوانستید تعادل را دوباره بدست آورید سعی کنید قبل از سقوط ، خودتان از اسب بپرید پایین و روی دو پا باستید .
   ۵ ‌. در صورت سقوط به پشت و بغل ، و عدم امکان پریدن از اسب به صورت ارادی ، سعی کنید در هنگام برخورد با زمین به هیچ عنوان دست خود را تکیه گاه بدن نکنید و روی دست فرود نیاید و به جای آن سعی کنید غلت بزنید و دست خود را محافظ سر و گردن کنید .

   با تشکر

 • Avatar

  سلام خیلی سایتتون عالی بود
  ممنون
  😍👏

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خواهش میکنم لطف دارید 🙏

 • Avatar

  مرسی عااااالی بود. فقط یه سوالی خدمتتون داشتم.
  افسار را باید با دو دست گرفت یا یک دست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   افسار اسب در حالت استاندارد و اصولی باید دو دست گرفته شود اما برخی از سوارکاران برای راحتی یا عادت آن را با یک دست میگیرند .

 • Avatar

  سلام.مطالب بسیار عالی بودن با تشکر

  • آروین گلشنی

   درود بر شما

   خواهش میکنم

 • Avatar

  سلام، برای شروع بسیار خوب عمل نمودید
  متشکرم

  • آروین گلشنی

   درود بر شما
   خواهش میکنم لطف دارید