وبلاگ آموزشی سایت اسبداران ایران

اخبار سایت

وبلاگ اسبداران ایران نویسنده میپذیرد در صورت تمایل به شماره 100020002030 پیامک بفرستید.

پربازدید ترین مطالب ماه اخیر

دوره جامع آموزش تصویری اسب سواری برای اولین بار در ایرانبراي اولين بار در ايران ، جامع ترين و كاملترين پكيج آموزشي اسب سواري از مبتدي تا پيشرفته ، بر پايه جديد ترين و اصولي ترين متد روز دنيا ، توسط سايت اسبداران ايران ، به زبان فارسي تهيه شده است .

شما با استفاده از اين آموزش ميتوانيد در كمترين زمان و عدم نياز به صرف هزينه هاي سنگين كلاس سواركاري ، مطابق اصول روز دنيا سواركاري را به بهترين شكل ياد بگيريد .اطلاعات بیشتر ...
آموزش اسب سواری
مکان تبلیغات شما
adsads
adsads

آموزش اصول و نحوه صحیح لنژ (لنج) دادن اسب ها


لنژ دادن اسب به شما این امکان را می دهد که تنوعی در کار با اسب ایجاد کنید. از آنجا که لنج کردن اسب را می توان سواری با “کنترل از راه دور” دانست، لنژ کردن بخشی مکمل در روند تربیت اسب به شمار می رود و می توانید در هنگام حرکت او را از چند متری به خوبی مشاهده و بررسی نمایید.

روش های متعددی برای لنژ کردن اسب وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است، اما هدف نهایی در همه آنها تربیت اسبی راضی، سخت کوش و مطیع خواهد بود.

تربیت اسب در حین لنز کردن بر اساس اصول تربیت اسب از زیر زین (غیر سوار بر زین) صورت می گیرد. با این حال شما باید نحوه ی لنژ کردن را یاد بگیرید، درست مثل زمانی که شیوه ی سواری را یاد گرفتید. هنگامی که به لنژ کردن اسب مشغولید باید یک مربی مجرب از بیرون دایره شما را تحت نظارت داشته باشد.

لنز کردن تنها با تجربه ی عملی قابل یادگیری است، و بهتر است با اسب های مختلف تمرین شود و اشتباهات احتمالی به مرور اصلاح گردد.

 

تجهیزات مناسب :  ( لنژ کردن اسب نیز درست مانند سواری نیاز به تجهیزات و وسایل مناسب دارد، و داشتن آمادگی قبلی برای موفقیت در کار لنژ اسب حائز اهمیت است )

 

بند لنژ :

 

طول بند لنژ باید حداقل ۸٫۵۰ متر باشد، به طوری که بتوانید اسب را در یک دایره بزرگ لنژ کنید. لنژ کردن در دایره های کوتاه باعث می شود به پاهای اسب فشار بیاید.

جنس بند لنژ بهتر است از کتان (نخی) باشد، و لبه های تیز نداشته باشد. بند لنژ های کشسان همانقدر برای لنژ کردن نامناسبند که دست جلو های لاستیکی برای سوارکاری.

در یک سمت بند لنژ یک بند ایمنی قرار دارد که همواره در دست بین دو انگشت میانی و اشاره نگه داشته می شود؛ بدین صورت اگر اسب فرار کند کنترلش را از دست نمی دهید.

به انتهای دیگر بند لنژ، یک قلاب بدون پیچش متصل است.

 

استفاده از بند لنج :

 

برای جمع کردن بند لنج، آن را در دستتان به صورت حلقه هایی که به تدریج کوچتر و کوچکتر می شوند جمع می کنید و نگه دارید. شلاق را نیز باید به خوبی در زیر بازوی خود جمع کرده و با انگشت شست آن را نگه دارید، به طوری که نوک آن روی زمین کشیده نشود.

برای باز کردن بند لنج به ترتیب حلقه ها را به همان جهتی که جمعشان کردید باز کنید. در غیر این صورت بند لنج در دستتان پر از پیچ و گره خواهد شد.

بند لنج را باید طوری در دست بگیرید که انگشت شست آن را نگه دارد و موقع باز کردن از روی انگشت اشاره آزاد شود. با این روش، بهتر از حالتی که بند لنج مثل دست جلو در هنگام سواری در دست نگه داشته شده است، می توانید در هنگام تغییر دادن دایره لنج آن را در دست نگه دارید.

بازو، که بند لنج روی آن قرار دارد، به صورت هماهنگ با نحوه لنج کردن حرکت می کند. در هنگام لنج کردن باید دستتان نرم باشد، و درست مثل زمانی که سواری می کنید با انعطاف و نرمی حرکت کند. بیش از حد خشک و محکم گرفتن دستها در هنگام لنج می تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید!

بند لنج به حلقه داخلی دهنه (آب خوری) اسب قلاب می شود. بهتر است لنج کردن با طناب مخصوص لنج انجام شود تا فشار روی کل دهنه وارد آید و نه فقط روی قسمت داخلی، و علاوه بر این در هنگام لنج کردن اسبهای جوان که معمولا بند را به سمت بیرون می کشند، مانع کج شدن دهنه شود. بدین صورت می توانید تقریبا تمامی اسب ها را به طور صحیح لنج کنید. همه ی گزینه های دیگر صرفا برای اصلاح موقت مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر صرفا بخواهید اسب را بدون دست جلو هدایت کنید بهتر است بند لنج را از حلقه داخلی دهنه عبور داده و وارد حلقه بیرونی کنید. به این صورت اگر اسب به یک سمت بپرد دهنه در دهان اسب کشیده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما

جهت عضویت در کانال تلگرام اسباز روی عضویت کلیک کنید

عضویت بستن