تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آموزش تصویری و ویدئویی اسب سواری به زبان فارسی

{ تهیه شده توسط وبسایت اسبداران ایران , برای اولین بار در ایران , با کیفیت عالی و قیمت مناسب } مشاهده اطلاعات بیشتر ...

آبسه

علت به وجود آمدن آبسه اسب ها :

مهمترین سد دفاعی اسب در برابر بیماری ها، پوست است. ایجاد هرگونه آسیبی در پوست امکان ورود باکتری از محیط بیرون به بدن را فراهم می‌کند. پوست ضد آب است ولی همانطور که بعد از شستشوی ظروف، پوست دست‌های ما لطیف تر می‌شود، پوست اسب هم در مجاورت خیسی نرم تر و لطیف تر می‌گردد. به عنوان مثال تب لجن یا تب گل و لای عارضه ایست که موجب نرم شدن پوست شده و امکان ورود آلودگی را هموار می‌سازد.

پوست از چندین لایه سلول تشکیل شده است. مهم ترین لایه‌ها از سلول‌های زنده‌ای تشکیل شده‌اند که سریعاً تکثیر می‌یابند. و سطی حترین لایه‌ها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند. اگر باکتری‌ها و انگل‌ها بتوانند از لایه‌های سطحی پایین تر بروند، علاوه بر آنکه از دسترسی محیطی خارج می‌شوند، از دسرس درمان هم به دور می‌مانند. به همین علت درمان مشکلات پوستی، طولانی مدت و به دفعات است تا جائیکه علائم سطحی آن کاملاً از بین برود.

اسب از طریق پوست عرق می‌کند. در تمام پوست بدن حیوان غدد عرق وجود دارد که تجمع این غدد علی الخصوص در ناحیه گردن، شانه‌ها و تهیگاه بیشتر می‌باشد. دلیل اصلی عرق کردن، پایین آوردن درجه حرارت بدن و خنک شدن است. در طول تمرین انرژی به صورت حرارت آزاد می‌گردد که این حرارت از حرکت عضله تولید می‌شود و باید از بدن خارج شود.

اگر این حرارت در بدن بماند، ساختمان‌های داخلی را تخریب می‌رساند. عرق حرارت بدن را به خود جذب می‌کند و با تبخیر آن از سطح پوست، بدن خنک می‌شود. البته چکیدن عرق به خودی خود موجب خنکی اسب نمی‌شود. بلکه اگر شرایط به گونه‌ای باشد که اجازه تبخیر عرق را بدهد، اثر خنک کنندگی دارد. ما انسان‌ها گاهی در ساختمان پوست حیوانات اختلال ایجاد می‌کنیم. بدین صورت که قسمت عمده موی اسب را در طول زمستان می‌چینیم. این را به خاطر داشته باشید که با اصلاح موی اسب، مقدار زیادی حرارت از بدن او خارج می‌شود و بدین شکل تا زمانی که موهایش بلندتر شود نیاز به کسب انرژی بیشتری از طریق تغذیه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی برای شما :   ناهنجاری سر بزرگ در کُره اسب‌ها

در اسبی که موهایش اصلاح شده عرق به سرعت از سطح صاف پوست خارج می‌شود، پس بنابراین عملکرد تعریف در این حیوان موثر واقع نمی‌شود. اسب اصلاح شده به دلیل نداشتن مو در برابر خراش‌ها و سائیدگی‌ها از دفاع بدنی کمتری برخوردار است و بالاخره پوست اسب در هنگام اصلاح موهایش، به دفعات زیاد آزرده می‌شود. اگر شما هنگام کار با وسیله اصلاح، اصول بهداشتی را به دقت رعایت نکنید، این زخم‌ها به راحتی عفونت می‌کنند.

در آبسه‌های پوستی در لایه زیرین پوست چرک تجمع می‌کند و موجب تورم میشود . اگر آبسه بر روی سطح نرمی از بدن مانند عضله قرار داشته باشند این تورم قابل رویت نیست و بر عکس اگر آبسه بر روی ناحیه سفت بدن مانند استخوان قرار داشته باشد هرگونه تورمی ایجاد برآمدگی می‌کند . ناحیه آبسه هنگام لمس گرم است. این گرما به علت خون‌رسانی شدید به ناحیه ملتهب است. آبسه در واقع سطحی از پوست را با کنار زدن لایه‌ها و جدا کردن آنها از هم منحل می‌کند.

آبسه

آبسه

به طور دقیق یک آبسه حاوی مایعی است که اصطلاحاً به آن چرک می‌گوییم. قسمتی از این چرک شامل مایع میان بافتی، بخشی از آن شامل گلبول‌های سفید مرده به خصوص نوتروفیل‌ها و قسمتی حاوی باکتری‌های زنده و مرده است. تشکیل آبسه به این صورت اتفاق می‌افتد که باکتری‌هایی که در جریان خون در حال گردشند در یک ناحیه خاص ساکن می‌شوند و در آنجا تکثیر یافته و به واسطه آن لایه پوست شکسته شده و باکتری‌ها راهی برای عبور از خلال زخم پیدا می‌کنند. نوتروفیل‌ها به ناحیه تکثیر باکتری جذب می‌شوند و موجب واکنش‌های التهابی و آزاد شدن مایع می‌گردند. آبسه در مراحل ابتدایی تشکیل سفت است و به تدریج با تجمع چرک نرم‌تر می‌شود. سپس یک ناحیه از پوست روی آن شروع به نازک شدن کرده و در نتیجه چرک از این نقطه به صورت انفجاری خارج می‌شود. اگر آبسه از پایین ترین نقطه خود بترکد، غالباً همه چرک موجود در آن خارج می‌شود.

مطلب پیشنهادی برای شما :   انسداد ریه یا بیماری انسداد مزمن ریوی

 

درمان :

همیشه بهتر است که چرک خارج شود. پس ما باید تدابیری برای باز شدن آبسه به سطح پوست بیندیشیم. تحریک پوست با گرما روش موثری در این زمینه است. برای این منظور می‌توان از بانداژی که به آب گرم آغشته شده است بر روی تمام ناحیه آبسه استفاده کرد. این عمل ظرف مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه منجر به کاهش درد اسب می‌شود اگر مبادرت به خارج کردن چرک توسط نیشتر زدن با اسکالپل می‌کنید، مربوط بودن پوست ناحیه مربوطه بسیار سودمند است، هنگامیکه آبسه در حال خشک شدن است، با ضماد گذاری می‌توان به خروج چرک، کمک نمود. اگر ضماد گذاری به مدت زیادی صورت گیرد، به مرگ سلول‌های لبه پوست شده منتهی و بهبود را به تعویق می‌اندازد.

تجویز آنتی بیوتیک در کشتن باکتری‌ها به سیستم ایمنی اسب کمک می‌کند. استفاده از اسپری‌ها و کرم‌ها در اطراف آبسه که در آنجا چرک نمی‌تواند به خوبی خشک شود تأثیر گذار است. علاوه بر آنتی بیوتیک‌های تزریقی، می‌توان از ترکیب تری متوپریمی که به صورت پودر خوراکی یا خمیری است، استفاده نمود. چرک، حاوی باکتری‌های آلوده و مرده است. چرک موجود در یک آبسه می‌تواند زخم‌های دیگر را هم آلوده سازد. به همین جهت بطور مداوم پوست ناحیه اطراف آبسه را بشوئید و تمیز نگه دارید. اگر قرار است مقدار زیادی از چرک تخلیه شود، باید پوست زیر آبسه را با وازلین بپوشانید.

هر چیز که با چرک در تماس است باید ضد عفونی شود حتی ناحیه‌ای از اصطبل که آلوده به چرک می‌شود.

آبسه

آبسه

همچنین از بعضی از دارو های گیاهی میتوان برای کاهش درد و التهاب استفاده کرد :

مطلب پیشنهادی برای شما :   سینوزیت در اسب ها و تشخیص و درمان آن

دويلز كلاو (پنجه ي جهنم) تاثيرات ضد درد و ضد تورم دارد و مانند فنيل بوتازون عمل ميكند.
ملكه المروج و سنجد صحرايي و سنيفيتون و بابونه گاوي(بابونه معطر) تخم كرفس و اچيناسي نيز مانند دارو هاي ضد التتهابي عمل ميكند.
گزنه . سنفيتون . خفچه(زالزالك)و گندم سياه همگي به جريان گردش خون كمك ميكنند و باعث باز شدن عروق خوني ميشوند.
علف شير . كلوندولا . گزنه و اچيناسي سموم را دفع ميكنند.
سنفيتون . علف شير . و جلبك قهوه اي ويتامين ها و عناصر كمياب لازم جهت ترميم عضلات و استخوان ها را تامين ميكند.
ضماد سنفيتون يا برگ كلم به گردش خون كمك نموده و تنتورهاي سنتيفون و هميشه بهار كوهي به صورت رقيق شده بصورت كمپرسي جهت التهاب و كبودي مورد استفاده قرار ميگيرند.


آروین گلشنی
نویسنده مطلب آروین گلشنی
آروین گلشنی دانشجوی کارشناسی عمران , موسس و مدیر وبسایت اسبداران ایران با سابقه 10 سال در زمینه طراحی سایت و پرورش دهنده اسب کرد به مدت 7 سال , تهیه کننده آموزش های ویدئویی به زبان فارسی در زمینه صنعت اسب برای اولین بار در ایران و ...