وبلاگ آموزشی سایت اسبداران ایران

اخبار سایت

وبلاگ اسبداران ایران نویسنده میپذیرد در صورت تمایل به شماره 100020002030 پیامک بفرستید.

پربازدید ترین مطالب ماه اخیر

دوره جامع آموزش تصویری اسب سواری برای اولین بار در ایرانبراي اولين بار در ايران ، جامع ترين و كاملترين پكيج آموزشي اسب سواري از مبتدي تا پيشرفته ، بر پايه جديد ترين و اصولي ترين متد روز دنيا ، توسط سايت اسبداران ايران ، به زبان فارسي تهيه شده است .

شما با استفاده از اين آموزش ميتوانيد در كمترين زمان و عدم نياز به صرف هزينه هاي سنگين كلاس سواركاري ، مطابق اصول روز دنيا سواركاري را به بهترين شكل ياد بگيريد .اطلاعات بیشتر ...
آموزش اسب سواری
مکان تبلیغات شما
adsads
adsads

سینوزیت در اسب ها و تشخیص و درمان آن


سینوزیت

سینوس چیست و سینوزیت چگونه ایجاد میشود

سینوس ها حفره های پر از هوا در سر اسب هستند. سینوس عبور عصب صورت را تسهیل می کند و در اطراف چشم اسب گسترش می یابد . سر اسب دارای شش جفت سینوس به نام های پارانازال- جلو، سینوسی فینوپالاتین و سینوس فک بالا و سینوس های پشتی، میانی و درشت است.

سينوس ماگزيلا بزرگترين سينوس پارانازال است و با يک جداره نازک به دو قسمت (روسترال و کادال) تقسيم شده است. بسیاری از سینوس ها نیز با یکدیگر ارتباط دارند : سینوس ماگزیلاری با سینوس جلویی ارتباط دارد و سینوس جلویی ارتباط زیادی با سینوس کوهال پشتی دارد.

در اسب های سالم، توده های تولید شده توسط پوشش سینوس ها به صورت آزاد از طریق سینوس ها و به گذر های بینی منتقل می شوند. استخوان بالای سینوس بسیار نازک است و می تواند به راحتی توسط بیماری تحریف و تضعیف شود.

سینوزیت به التهاب یا عفونت یک یا چند سینوس پارانازال میگویند و اغلب سینوس پارانازال است که در معرض آن قرار دارد. این بیماری به سطح های اولیه یا ثانویه و حاد یا مزمن طبقه بندی می شود.

سینوزیت اولیه به طور معمول نتیجه عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی است و بیشتر به علت وجود باکتری های گونه ی استرپتوکوک ایجاد میشود . این معمولا شامل تمام حفره های سینوس پارانازال می شود .

سینوزیت ثانویه ممکن است به یکی دیگر از علل اولیه مانند عفونت ریشه دندان، شکستگی استخوان یا کیست سینوس ایجاد شود . چهار دندان آخر گونه بیشتر احتمال دارد باعث ایجاد سینوزیت ثانویه شوند، زیرا این دندان ها در داخل سینوس های ماگزیلاری قرار دارند. 

علایم سینوزیت :

شایع ترین نشانه سینوزیت (اولیه یا ثانویه) تخلیه بینی است . تخلیه بینی معمولا در طرف سینوس آسیب دیده (یکطرفه) اتفاق می افتد (شکل ۱) .

سینوزیت

تخلیه یک طرفه سینوزیت – شکل ۱

خروج سینوزیت متغیر است و ممکن است حاوی عفونت , خون با یا بدون بو باشد . سایر علائم بالینی عبارتند از:

تورم یک طرفه صورت (شکل ۲)
سوزش چشم
سوزش خفیف سینوس ها
سر و صدای التهابی

تورم صورت

تورم در صورت – شکل ۲

تشخیص سینوزیت :

ابتدا قبل از هر تشخیص دیگری تشخیص با انجام یک معاینه فیزیکی کامل شروع خواهد شد و سپس معاینه های تکمیلی انجام میشود به شرح زیر :

اندوسکوپی: می تواند به تشریح محل تخلیه بینی یا همان سینوس ها کمک کند، به کمک این روش عفونت و چرک ، جرم یا خون را می توان در قسمت های مخالف بینی مشاهده کرد (شکل ۳)

رادیوگرافی: (اشعه ایکس) در جمجمه ممکن است خطوط مایع، کیست سینوس، توده های جامد یا استخوان های لینی یا پرولیفراتیو همراه با بیماری های دندانی یا نئوپلازی در این روش تشخیص داده میشود (شکل ۴)

CT: در بعضی موارد و در صورت امکان، CT می تواند به طور کامل به وضعیت بیماری سینوس کمک کند اما به طور معمول نیاز به بیهوشی عمومی دارد و در مراحل اولیه تشخیص به ندرت نشان داده می شود.

سینوسکوپی: ایستاده یا تحت بیهوشی عمومی ممکن است برای به دست آوردن یک نمونه از مایع (سینوسنتز) برای بررسی سیتولوژیک، کشت باکتری و آزمایش حساسیت آنتی بیوتیک مفید باشد.

به طور معمول این روش با استفاده از آرامبخش و بی حسی موضعی و یک باز شدن کوچک در سینوس ایجاد می شود .

سینوزیت

تصویر اندوسکوپیک حفره راست بینی – شکل ۳

رادیوگرافی

نمونه تصویر رادیوگرافی – شکل ۴

درمان سینوزیت :

صرفنظر از اینکه سینوزیت اولیه یا ثانویه است، هدف درمان این است که روند تخلیه طبیعی سینوسی را ایجاد کند . درمان با روش جراحی شامل حذف هر گونه اگزودا و تهیه زهکشی اضافی در صورت لزوم است.

سینوزیت پارانازال اولیه معمولا با درمان آنتی بیوتیک سیستمیک و لواژ حل می شود. استثنا زمانی است که انسداد می یابد . در موارد سینوزیت ثانویه، برای درمان کامل سینوزیت، ابتدا باید علت خود بیماری درمان شود.

تعویض : سینوس آسیب دیده باید با محلول آنتی بیوتیک شستشو داده شود که تحت آرام بخش و بی حسی موضعی انجام  شود. یک دایره کوچک از استخوان برداشته می شود (~ ۱۰ میلیمتر) و یک کاتتر را می توان در سوراخ قرار داده و چندین روز نگهداری کرد تا امکان شستشوی سینوس فراهم شود (شکل ۵)

خروج ترشحات سینوسی تولید شده از سوراخهای بینی نشانه خوبی است و نشان دهنده باز شدن و ایجاد یک مسیر زهکشی از سینوس می باشد. تعداد فلاشیندها بستگی به درجه عفونت دارد .

سینوزومی: اگر سینوزیت همچنان ادامه داشته باشد یا اگر زهکشی خوب ایجاد نشود، ممکن است نیاز به جراحی عمیق تر باشد.

سینوسوتومی یا فلپ استخوان تحت بیهوشی عمومی به سینوس آسیب دیده (شکل ۶) ایجاد می شود که در این روش سینوس تمیز می شود و زهکشی مناسب در حفره بینی ایجاد می شود.

در موارد سینوزیت ثانویه ناشی از بیماری دندان، دندان آسیب دیده ممکن است تحت آرام بخش یا بیهوشی عمومی کشیده شود.

 

سینوزیت

ایجاد سوراخ جهت شستشو – شکل ۵

سینوزیت

جراحی کامل – شکل ۶

مراقبت های بعد از عمل و درمان سینوزیت :

ضد التهاب معمولا برای همه موارد سینوزیت استفاده می شود تا به کاهش هر گونه تورم یا ناراحتی مرتبط با بیماری و جراحی کمک کند. به طور ایده آل، یک آنتی بیوتیک مناسب برای لارو باکتری ها در سینوس آسیب دیده، مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی موارد، آنتی بیوتیکهای سیستمیک یا داروهای ضد قارچی نیز ممکن استفاده شوند.

مدت بستری شدن برای سینوزیت بستگی به شدت بیماری دارد و از کمتر از یک روز تا محدوده ۳-۷ روز متغیر است .

منبع : وبسایت جراحان دامپزشکی آمریکا

ترجمه : سایت اسبداران ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما

جهت عضویت در کانال تلگرام اسباز روی عضویت کلیک کنید

عضویت بستن