وبلاگ آموزشی سایت اسبداران ایران

اخبار سایت

وبلاگ اسبداران ایران نویسنده میپذیرد در صورت تمایل به شماره 100020002030 پیامک بفرستید.

پربازدید ترین مطالب ماه اخیر

دوره جامع آموزش تصویری اسب سواری برای اولین بار در ایرانبراي اولين بار در ايران ، جامع ترين و كاملترين پكيج آموزشي اسب سواري از مبتدي تا پيشرفته ، بر پايه جديد ترين و اصولي ترين متد روز دنيا ، توسط سايت اسبداران ايران ، به زبان فارسي تهيه شده است .

شما با استفاده از اين آموزش ميتوانيد در كمترين زمان و عدم نياز به صرف هزينه هاي سنگين كلاس سواركاري ، مطابق اصول روز دنيا سواركاري را به بهترين شكل ياد بگيريد .اطلاعات بیشتر ...
آموزش اسب سواری
مکان تبلیغات شما
adsads
adsads

ترک عادت گاز گرفتن در اسب ها


گاز گرفتن اسب

گاز گرفتن در اسب ها

گاز گرفتن در اسب ها یکی از عادت های بد است که اگر به آن توجه نشود ممکن است به عادت و مشکلات رفتاری جدی در اسب تبدیل شود.

گاز گرفتن در اسب ها ممکن است نشانه ای از تحریک یا عدم احترام مناسب نسبت به شما یا نشانه ای از اسب وحشی و تهاجمی باشد .

در هر یک از این موارد، گاز گرفتن می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، که باعث می شود آموزش و تمرین برای کار یا سواری در اسب بسیار دشوار شود.

با این حال شما میتوانید با حمله های پیشگیرانه , مجازات های ساده در عین حال کاربردی عادت گاز گرفتن را از اسب دور کنید .

 

مراحل آموزش :

بخش ۱ )  اجتناب از وضعیت نیش زدن 

۱ – خودتان را به عنوان رهبر به اسبتان معرفی کنید .

 اسب ها موجوداتی اجتماعی هستند و در اجتماع و گله ی اسب ها همیشه یک اسب رهبر ( معمولا مادیان ) وجود دارد که رهبر گروه است و سایر اسب ها از آن پیروی و در نتیجه به آن حمله نمیکنند یا گاز نمیگیرند .

گاز گرفتن اسب ممکن است نوعی بی احترامی اسب نسبت به شما باشد که این اعتراض و بی احترامی را از طریق گاز گرفتن بیان میکند.

 • یک راه مناسب برای تعیین خودتان به عنوان رهبر و جلوگیری از گاز گرفتن این است که هنگام کار در اطراف اسب , سر اسب همیشه در جلو و مرکز محور حرکت شما باشد در عین حال اگر اسب تلاش کرد که به شما نزدیک یا از شما دور شود باید با اشاره و حرکت دست و طناب دستتان اسب یا فشار آوردن به گردن یا پیشانی ,  اسب را به فاصله ای که مد نظر دارید برانید .
 • یک راه کلی دیگر نیز برای مطیع کردن اسب و رهبر تلقی کردن خودتان این است که روبروی او باستید و به سرتاسر بدن او نگاه کنید و مطمئن شوید که اسب در فاصله و حالتی ایستاده است که شما میخواهید در غیر این صورت او را به عقب یا جلو هدایت کنید تا وضعیت مورد نظر درآید و همچنین در صورتی که سوار بر اسب هستید اجازه ندهید اسب به میل خود جهت حرکت را عوض کند و در این صورت ,اسب را متوقف کرده و جهت را برای اسب تعیین کنید .
 • همچنین میتوانید در حالی که دهنه در دهان اسب میباشد و طناب آن در دستان شما مانند تصویر ( ۱ ) روبروی اسب باستید و به چشمان اسب نگاه کنید و با حفظ فاصله مناسب اجازه ندهید اسب به جایی غیر از شما نگاه کند و در صورت پرت شدن حواس اسب و نگاه به جایی دیگر با دسته جلو دهنه تان ضربه ای به دهن اسب وارد کنید و همزمان صدایی مانند ( اَو / AW ) در بیاورید تا اسب متوجه شود که باید حواسش به شما بوده و مطیع باشد .
 • اگر اسب شما کره و جوان است یا در گذشته خود مجاز به خرابکاری و بدرفتاری بوده است نیاز است که در این کار صبر و حوصله به خرج دهید و بار ها این دستورات را انجام دهید تا سرانجام یاد بگیرد .
تصویر 1

تصویر ۱

۲ – به زبان بدن اسبتان دقت کنید .

شایعترین نشانه و علامت رفتاری در اسب زمانی که قصد حمله دارد این است که گوش های خود را به عقب میخواباند .

همین طور به سایر علائم زبان بدن اسب در زمان ناراحتی , عصبی بودن و … باید توجه کنید که ممکن است در همزمان با خواباندن گوش به عقب علائمی دیگر مانند خم کردن گردن و پایین انداختن سر یا کوبیدن دست یا پا به زمین باشد .

در صورتی که اسب شما این علایم یا سایر علائم مربوط به عصبی بودن یا حالت تهاجمی را داشت خودتان را آماده کنید که او را سرزنش کنید یا در غیر این صورت از اسب فاصله ای ایمن بگیرید تا مجبور به گاز گرفتن شما نشود .

شماری از دلایل میتواند باعث عصبی شدن اسب شود :

 • معمولا زمانی که اسب در جایی ناخوشایند باشد این رفتار را از خود نشان میدهد پس ابتدا باید مکان قرارگیری اسب را بررسی کنید .
 • زمانی که اسب شخص جدید , اسب جدید را ملاقات کند و یا خسته باشد همچنین زمانی که اسب زیاد داخل اصطبل باشد به دلیل انرژی ذخیره شده زیاد و بازیگوشی و همچنین سر رفتن حوصله اسب نیز این رفتار ها بروز پیدا میکند .
 • به طور کلی بهتر است که اسبتان را از مکان ها و شرایطی که در آن اینگونه رفتار هایی را انجام میدهد دور نگه دارید و با تشویق اسبتان به روابط اجتماعی خوب با سایر اسب ها و همچنین داشتن ورزش و فعالیت روزانه مناسب از انباشته شدن انرژی و سر رفتن حوصله اسبتان جلوگیری کنید .
تربیت اسب

تربیت اسب

۳ – اجازه ندهید اسبتان شما را تیمار کند .

 زمانی که شما به اسبتان برس میکشید یا او را تیمار میکنید اسب نیز سعی میکند که با دهان و زبان خود شما را تیمار کند.

در این حال زمانی که اسب سرش را به طرف شما چرخاند تیمار کردن را قطع کنید تا متوجه شود که نیازی نیست که او نیز متقابلا شما را تیمار کند .

اگر اسب به صورت تهاجمی به سرش را به سمت شما چرخاند و اصرار به تیمار کردن شما داشت , سر او را گرفته و به عقب هل دهید و به او اجازه این کار را ندهید و تیمار کردن را قطع کنید تا زمانی که به حالت معمولی و اول خود برگردد.

تیمار اسب

تیمار اسب

۴ – هیچوقت با دست به اسبتان خوراک ندهید .

 به دلیل محل قرارگیری چشم های اسب , اسبها نمیتوانند جلوی دهن خود را ببینند و ممکن است برای شناسایی چیزی که جلوی دهانشان است از دندان های خود استفاده کنند و دست شما را گاز بگیرند .

همچنین خوراک دادن به اسب با دست باعث میشود که اسبتان با نزدیک بودن دهان خود با دست شما احساس راحتی بکند و ترسی نداشته باشد که در این صورت وسوسه به گاز گرفتن میشود .

همینطور اسب ممکن است رفتارش بیشتر نیز تهاجمی شود اگر غذای مورد انتظار او در دستان شما نباشد .

 • اگر اسب شما با افراد دیگر نیز در ارتباط است و این افراد با دست به او چیزی دادند بلافاصله آن ها را از این کار منع کنید زیرا شما نمیخواهید که اسبتان عادت کند که از این طریق با دیگران ارتباط برقرار کند چون در این صورت اسب با دیدن افراد جدیدی که غذایی برای او ندارند ممکن است گاز بگیرد .
خوراک دادن به اسب با دست

خوراک دادن به اسب با دست

۵ – همیشه مقداری یونجه در اصطبل بگذارید . 

این برای اسب هایی که دندان در میاورند بسیار کاربردی است .

با این کار همیشه چیزی برای جویدن در دسترس اسب قرار دارد در غیر این این صورت اسب شروع به جویندن چوب , آهن و … موجود در اصطبل میکند و این که نیز او را بیشتر تحریک میکند که برای ارضای این حس خود از شما گاز بگیرد .

تربیت اسب

تربیت اسب

بخش ۲ ) مجازات رفتار های بد

۱ – به دنبال نشانه هایی از درد یا زخم که موجب ناراحتی اسب میباشد بگردید .

اسب ها بعضی اوقات از گاز گرفتن برای متوجه کردن شما به تحریک یا درد داشتن استفاده میکنند در نتیجه شما نباید اسبی را مجازات کنید که درد خود را بیان میکند .

تجهیزات اسب خود را چک کنید و مطمن شوید هر چیزی در جای درست خود قرار دارد و موجب تحریک اسب نمیشود سپس به اسب خود دقت کنید تا ببینید نشانه هایی از درد دارد یا خیر .

 • با چک کردن تجهیزات خود مطمن شوید که دلیل ناراحتی و تحریک اسب تنگی یا سستی وسایل و … نمیباشد و تمامی تجهیزات به حد کافی تنگ شده باشند این مورد به خصوص برای زین و دهنه صدق میکند .
 • سم ها و نعل های اسبتان را چک کنید و مطمئن شوید که نعل ها کاملا در جای خود محکم شده اند و داخل سم اسبتان چیزی نرفته باشد .
 • آسیب های چشم نیز یکی از مشکلات شایع در اسب ها میباشد در نتیجه اگر دیدید که اسبتان سرگردان است یا واکنش هایی تند همراه با ترس نشان میدهد که دنبال ورم و یا عدم قرینه در صورت ( ورم یک چشم ) بگردید و اگر احساس کردید دید اسبتان مشکلی دارد با دامپزشک تماس بگیرید .
بررسی اسب

بررسی اسب

۲ – به پوزه ی اسبتان ضربه ی سریع اما خفیف وارد کنید .

اگر اسب شما به شما حمله کرد , با یک کف دست باز سریع اما خفیف ضربه ای بر پوزه ی او وارد کنید .

داد و فریاد زدن یا سرزنش زیاده از حد موجب ضعیف شدن اعتماد به نفس اسبتان خواهد شد .

 • برای اثر بخشی هرچه بیشتر ضربه ی وارده به اسب میتوانید همزمان با لحنی تند از کلماتی مانند ( نه , نکن و … ) استفاده کنید تا هم اثر بخشی بیشتری داشته باشد و هم اسب شما بداند زمانی که شما از آن کلمه استفاده کردید کار بدی انجام داده است .
برخورد با اسب

برخورد با اسب

۳ – به رفتار های خوب اسبتان جایزه دهید و تشویقش کنید .

شما باید به اسبتان بفهمانید که انجام دادن رفتار های درست و مناسب برای او جایزه به همراه دارد .

زمانی که اسب شما کار درستی انجام میدهد یا از دستورات شما پیروی میکند بهتر است به اوجایزه بدهید که از لذت بخش ترین جایزه ها برای اسب ( قند , هویج , نوازش سر و گردن و شانه همراه با ضربه هایی آهسته , ماساژ لثه و … ) میباشد .

 • همچنین این ایده ی خوبی است که بلافاصله بعد از تنبیه کردن اسب و رفتن اسب به حالتی که شما میخواهید او را تشویق کنید تا بتواند فرق بین کار های خوب و بد را بفهمد و از همدیگر تفکیک کند .
تشویق اسب

تشویق اسب

۴ – همیشه واکنش سریع و بلافاصله نشان دهید .

هرگونه واکنشی که شما به یک گاز یا رفتار نامناسب در اسبتان میخواهید نشان دهید مطمن شوید که بلافاصله باشد نه بعد از این که اسب کار اشتباهی کرد شما او را ترک کنید و بعد از مدتی از روی عصبانیت برگشته و او را تنبیه کنید .

اسب باید بداند که عصبانیت و مجازات شما بخاطر کدام کار اشتباه او بوده است در نتیجه به این موضوع بسیار باید توجه داشت .

برای مثال وقتی از روی زبان بدن اسبتان تشخیص دادید که او قصد نزدیک شدن و گاز گرفتن شما را دارد بلافاصله واکنش نشان دهید .

واکنش سریع

واکنش سریع

منبع : wikihow

ترجمه : سایت اسبداران ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما

جهت عضویت در کانال تلگرام اسباز روی عضویت کلیک کنید

عضویت بستن