تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

موستانگ نام نژادي از اسب هايي است که در غرب آمريکاي شمالي در دشت هاي وسيع در گله هايي بزرگ در حال گشت و گذار هستند و در دل طبیعت باد ، یال های رنگینشان را نوازش می کند .

برای اولین بار این نژاد از کشور اسپانیا وارد آمریکا شد و به سرعت با محیط طبیعی خو گرفت و به هم زیستی رسید . طوری که امروزه تصور می شود این نژاد از همان ابتدا بومی  خاک آمریکا بوده است .

این موجودات دوست داشتنی به شکل باور نکردنی در دل مردم و فرهنگ آمریکایی رسوخ کرده اند به طوری که در سال ۱۹۷۱ کنگره ی آمریکا این اسب ها را به عنوان جزئی از فرهنگ و روح سرزمین غرب وحشی قبول کرد و آن ها را در میراث تاریخی ملی آمریکا قرار داد .

در قرن ۲۱ ما هنوز شاهد گله هایی از این نژاد در دشت ها هستیم که بصورت وحشی و آزادانه به زندگی ادامه می دهند ولی تحقیقات نشان داده که بسیاری از این گله ها از موستانگ های خالص تشکیل نشده اند و یکی از دلایل آن زاد و ولد این نژاد با نژاد های دیگر بوده است .  هنوز می توان اسب هایی را پیدا کرد که نژاد و خوی وحشی موستانگ های قدیمی را داشته باشند ولی روز به روز از تعداد آن ها کاسته می شود .

این اسب های اصیل و باهوش از گذشته های دور پا به خاک امریکا گذاشته اند و جزئی از این خاک شدند . تنوع رنگی در این نژاد بسیار زیاد است و آن ها را می توان در رنگ های سیاه ، قهوه ای ، سفید و رنگ های ترکیبی در دشت ها در حال گشت و گذار در گله های بزرگ و کوچک یافت .

 

ریشه ی نژاد موستانگ وحشی

اکثر اوقات از این اسب ها به عنوان موجوداتی وحشی یاد می شود که هیچ گاه رام نمی شوند و همیشه فرزندان نا خلف طبیعت هستند که آزادانه زندگی می کنند و این باور درست است . این نژاد یکی از وحشی ترین نژاد ها است که هنوز به طور کامل اهلی نشده اند و گرفتن خوی وحشی از آن ها بسیار سخت است .

کلمه ی انگلیسی موستانگ ریشه در زبان مکزیکی – اسپانیایی در قرن ۱۶ میلادی دارد که از کلمه ی مِستِنگو به معنی حیوان ولگرد مشتق شده است ولی در زبان اسپانیایی خالص به معنی  وحشی ، ولگرد و خودسر می باشد .

همان طور که گفته شد برای اولین بار این نژاد از اسپانیا وارد قاره ی آمریکا شد و در آمریکای شمالی به خصوص در مناطق غربی پراکنده شدند . در طول زمان بسیاری از آمریکایی ها از این اسب ها استفاده کردند چه در جنگ و چه در کار های کشاورزی و باربری .

سرخپوستان به طور سنتی از اسب استفاده نمی کردند و با ورود این حیوانات به دشت ها آن ها را گرفتند ، اهلی کردند و اسب ها بهترین دوست سرخپوستان شدند .

 

ویژگی های نژاد موستانگ

موستانگ های اصیل بدنی عضلانی و قدی بلند دارند که به هنگام دویدن ابهتی خاص را نشان می دهند . قدرت بدنی فوق العاده در کنار زیبایی باعث شده این موجود تبدیل به یکی از محبوب ترین نژاد ها در میان مردم و علاقه مندان به اسب ها شود .

روحیه ی جنگاور و وحشی این حیوانات آن ها را در مقابل خطرات و اتفاقات احتمالی و همین طور تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم کرده است .

در فرهنگ غرب گفته می شود اگر شما به همراه یک موستانگ در بیابانی بی آب و علف گرفتار شدید نگران نباشید چون که این اسب شما را به خانه برمی گرداند .

هوش این نژاد مثال زدنی است و بسیار درک بالایی از محیط خود دارند . احساسات را خوب درک می کنند و واکنش نشان می دهند .

فراز و نشیب های این نژاد در طول تاریخ

 

۱- ما قبل تاریخ

بیایید به ۱۲ هزار سال پیش برگردیم زمانی که اولین نیاکان اسب ها بر روی کره ی خاکی زندگی می کردند . فسیل های بدست آمده در آمریکای شمالی بیانگر این است که در این منطقه اسب های وحشی از گذشته های دور زندگی می کرده اند . به خصوص در کانادا پرکندگی بیشتری داشته اند .

امروزه قدیمی ترین نیاکان اسب ها را می توان در دشت های مغولستان پیدا کرد که متاسفانه رو به انقراض هستند . در طی عصر یخبندان حضور این موجودات در آمریکای شمالی بطور کامل از بین رفت و در زیر برف و یخ به فراموشی سپرده شدند . شکار شدن آن ها توسط انسان ها نیز کم تاثیر نبوده است و تمامی این اتفاقات باعث شده تا بطور کامل از پهنه ی این منطقه محو شوند .

اگر به دنبال ریشه ی تاریخی اسب های موستانگ در امریکا باشیم به جایی نخواهیم رسید چون که این اسب ها و تمامی اسب های موجود در قاره ی امریکا توسط اسپانیایی های مهاجم به خاک امریکا وارد شدند و به سرعت پراکنده شدند .

 

۲- بازگشت دوباره در سال های ۱۴۹۳ تا ۱۶۰۰ میلادی

اولین بازگشت اسب ها به قاره ی آمریکا توسط کنکیستادورها (سربازان ، کاشفان و ماجراجویانی بوده اند که در سده‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی ، در فتح تدریجی بخش‌های بزرگی از قاره آمریکا و نواحی آسیایی اقیانوس آرام شرکت شرکت داشته اند  و قسمت هایی از آمریکا را به زیر سلطه ی امپراطوری اسپانیا در آوردند.) صورت گرفت که آغاز آن با ورود کریستفر کلمب بود که در سال ۱۴۹۳ اسب هایی از اسپانیا را وارد قاره ی آمریکا کرد . در سال ۱۵۱۹ اسب های دیگری توسط هرنان کرتز وارد این قاره شدند و تا سال ۱۵۲۵ در دشت های مکزیک به سرعت پراکنده شدند .

در قرن ۱۶ ، اسپانیایی ها اسب ها را وارد منطقه ی فلوریدا کردند و در همین زمان بود که در غرب تعدادشان رو به افزایش رفت .

 

۳-  پراکندگی در قرن های ۱۷ و ۱۸ ، اولین برخورد موستانگ ها با سرخپوستان

شهر سانتا فه و شهر های اطراف در سال ۱۶۰۰ میلادی مرکز تجارت بوده و هرکسی که قصد خرید و فروش داشته به این شهر می آمده است . تصور کنید که وارد شهری می شوید که بیشتر به یک بازار بزرگ شباهت دارد و همه چیز برای خرید و فروش پیدا می شود .

در این سال ها قوانینی از سوی سفیدپوستان وضع شده بود که سوار شدن بر روی اسب برای سرخپوستان منع می شده است و حق سوار شدن بر روی اسب را نداشتند .

از سرخپوستان به عنوان خدمت کار استفاده می شده است و در کنار اسب ها راه می رفتند .

نزدیکی خاصی میان سرخوستان و موستانگ ها در حال شکل گیری بود انگار که در یک جبهه علیه سفید پوستان بوده اند . سرخپوستان فرزندان طبیعت که باید در دشت ها و جنگل ها آزادانه زندگی می کردند و همین طور موستانگ ها که باید در گله های بزرگ به این سو و آن سو می رفتند ولی هر دو در اسارت داشتند به سفید پوستان خدمت می کردند . حسی سرشار از عذاب و میل به آزادی .

در سال های ۱۶۵۹ بود که سرخپوستان آپاچی برای اولین بار سوار بر این حیوانات شدند و آن ها را به سبک خودشان رام کردند . به سرعت با این حیوانات اخت شدند و گویی که سالیان سال بود که در کنار هم زندگی می کرده اند.

 

۴ –  موستانگ ها در تاریخ ایالات متحده ی آمریکا

اسب ها در تاریخ ایالات متحده نقش مهمی داشته اند . هم سرخپوستان و هم سفید پوستان به سرعت اسب ها را رام کردند و از آن ها در جنگ ها و تجارت استفاده کردند . نتیجه ی بسیاری از جنگ ها بوسیله ی این اسب ها تغییر کرد و حضورشان پیروزی ها و شکست هایی را برای اربابانشان به همراه داشت .

از قرن ۱۸ تا ۲۰ میلادی موستانگ ها اسب های محبوب کابوی ها یا همان گاوچران ها به حساب می آمدند . به دلیل استقامت و قدرت این نژاد، کابوی ها در بیشتر سفر ها از آن ها استفاده می کردند و هیچ گاه آن ها نا امیدشان نکردند .

در قسمت غربی ایالات متحده بیش از ۲ میلیون موستانگ در دشت ها پرسه می زدند ولی امروزه تعداد آن ها به شدت کاهش یافته است . گله هایی که توسط انسان ها اسیر شدند و از هم جدا شدند و هرکدام برای انجام کار خاصی به نقاط مختلف آمریکا فرستاده شدند .

 

۵ – موستانگ ها در فرهنگ آمریکایی

در فرهنگ بومیان امریکایی ، سرخپوستان ، اسب جایگاه بسیار ویژه ای دارد . در جنگ ها و شکار ها بهترین همراه آن ها به شمار می آمده اند . کودکانشان از خردسالی در کنار اسب ها بزرگ می شدند و متوجه می شدند که چگونه در بزرگسالی باید با بهترین همراهشان زندگی کنند .

سرخپوستان از زین استفاده نمی کردند و افسار برای آن ها معنی نداشت . اعتقاد داشتند که سوار شدن بر روی اسب نیز باید آزادانه صورت بگیرد ، بدون کمک گرفتن از چیزی که باعث ناراحتی و اذیت شدن اسب شود .

هر سرخپوست و قبیله اسب هایشان را تزئین می کردند و با استفاده از رنگ های گیاهی علامتی بر روی آن ها می کشیدند و این نشان دهنده ی علاقه ی سرخپوستان و میزان توجهشان به اسب ها بود .

یکی از بزرگان قبیله می گوید : ” سرخپوست با اسب خود می تواند در مقابل سختی ها دوام بیاورد و بدون اسب خود هرگز . ”

سفید پوستان نیز به مهم بودن اسب ها در زندگی خود پی برده بودند و همه ی تلاش خود را می کردند تا اسب های بهتر و بیشتری را رام کنند و از آن ها در جنگ و کار های دیگر استفاده کنند .

فرهنگ آمریکا با اسب های موستانگ در آمیخته است و خوی وحشی و سر خود این موجودات جایگاهی مهم در دل این فرهنگ دارد .

 

موستانگ ها در دنیای امروز

امروزه این نژاد از سوی دولت آمریکا حمایت می شود و قوانینی برای حفاظت از این اسب ها وضع شده است . گاهی اوقات آمار و اطلاعاتی از تعداد این اسب ها منتشر می شود و مورد توجه محققان قرار می گیرد .

طبق گزارشات چند صد اسب موستانگ وحشی آزادانه در ایالت های البرتا و بریتیش کلمبیا در حال پرسه زدن هستند و در تمامی نقاط آمریکای شمالی حدود ۳۳,۷۰۰ اسب موستانگ در طبیعت وحشی زندگی می کنند و هنوز گرفتار انسان ها نشده اند و نصف بیشترشان در دشت های ایالت نوادا هستند و بقیه در ایالت های وایومینگ ، مونتانا و اورگان در دشت ها به زندگی خود در طبیعت ادامه می دهند .

موسسات و سازمان های زیادی برای حمایت از این نژاد بوجود آمده است و بودجه های دولتی زیادی در اختیارشان قرار می گیرد و همین باعث شده تا همه ی این حمایت ها جواب بدهد و وضعیت این اسب ها روز به روز بهبود یابد .

اسب هایی آزاد را تصور کنید که در دشت ها می دوند و از طبیعت اطرافشان لذت می برند که ناگهان سوارانی بر روی موجوداتی که هم نوع خودشان هستند  به آن ها حمله می کنند و طناب هایی به دور گردنشان می اندازند و این جاست که آن ها اسیر آینده ای می شوند که نا معلوم است . با افزایش درک عمومی و همینطور تغییر کردن سبک زندگی ها امروزه کمتر شاهد این صحنه خواهیم بود ولی همچنان افرادی هستند که این کار را تکرار می کنند و شرم بر آنان باد .

 

منبع :  وبسایت کارناوال

منبع در ویکیپدیا


آروین گلشنی
نویسنده مطلب آروین گلشنی
آروین گلشنی دانشجوی کارشناسی عمران , موسس و مدیر وبسایت اسبداران ایران با سابقه 10 سال در زمینه طراحی سایت و پرورش دهنده اسب کرد به مدت 7 سال , تهیه کننده آموزش های ویدئویی به زبان فارسی در زمینه صنعت اسب برای اولین بار در ایران و ...